#1
2013, February 1 - 19:20
Svider vid stygnen och näsan rinner ??!
Opererades i förrigår och fick stygn under näsan. Stygnen svider och bränns och det känns näsan som att de drar igenom huden. Har någon upplevt samma känsla ? Jag går mest omkring och är orolig för allt hela tiden! Sen blöder jag inte från näsan längre men det sipprar ur någon äcklig vätska som nästan påminner om snor? Vad är detta? Är det farligt och/eller ger ökad infektionsrisk??
—
Konsultation ang. näsplastik Lidingökliniken R.Rylander: 15/11-2012
Total näsplastik med öppen metod, Lidingökliniken R.Rylander, Narkos: 30/1-2013
Sekundär näsplastik (korrigering)med stängd metod. Lidingökliniken R. Rylander, lokalbedövning: 13/6-2014
Annons
Annons
Annons
0 barn, 30 år, 170 cm, 62 kg
Näsoperation i januari, Richard Rylander, Lidingökliniken
40år, 4 barn, 172cm,70kg
Konsultation, Jonas Röjdmark, Akademikliniken i Malmö 121214. Supernöjd med efterbilderna.
Op den 130123;-)
Har man tur behöver man inget vett!
Jag har exakt som du beskriver, och det ger mig lite panik. På endast ena sidan så är såret lite "öppet" och nu varje gång jag rör på munnen så drar det lite däruppe (och svider, känner ju i princip av det hela tiden). Man ser ju definitivt att det varit ett snitt vid näsborren. Kommer även en gulaktig vätska ur enbart den näsborren. Är skitorolig för att stygnen sitter för löst så dom råkar dra sönder allt när gipset försvinner om 5dar.. Hur gick det för dig?
Kvinna, 169cm, 66kg
Konsultation Näsplastik Richard Rylander 14/10-15
Konsultation Näsplastik Jonas Röjdmark 28/11-15
Konsultation Näsplastik Jonas Röjdmark 10/1-17
Operation Näsplastik Jonas Röjdmark 28/2-17
Jag hade precis samma sak och man trodde att såret aldrig skulle läka när man hela tiden rörde på ansiktet, men det kommer läka fin fint :) Några av mina stygn lossnade men det var ingen fara :)
Inga barn, 23 år, 161 cm, 50 kg
Konsultation näsa Akademikliniken, oktober-15
Näsoperation Jonas Röjdmark Akademikliniken, Januari-16