Annons
4 posts / 0 new
Last post
#1 2018, December 25 - 10:54
anonym (not verified)
anonym's picture

Fetttransplantation till bröst? Eget fett

Funderar dagligen på mina bröst vad jag ska göra när jag plockar ut mina implantat. De är så gamla så jag känner att jag vill ta ut dom..men nya metoder finns och jag funderar på fettransplantation till brösten..är det en bra idé ni som gjort detta?

Jag har i dagsläget ett större bröst. Ska jag göra brösten lika stora (dvs ta bort vävnad från ena större bröstet så båda blir A kupa elelr liten B), och sen lägga i fett ELLER ska jag behålla brösten som de är (större bröstet är en B eller stor B) och fylla på med fett och jämna till dom så jag kanske kan få stor B på båda?

Tar gärna emot råd och skriv gärna ni som gjort både för och nackdelar. Jag har valt att ge mig själv lite betänketid för att fundera vad jag vill istället för att lägga mig under kniven och kanske ångra mina val. Därav väger jag för och nackdelar med alla op men ta ut dom vill jag iaf för de måste ändå bytas ut. Lite nyfike på fettransplantation om det är något bra alternativ.

Tack.

Annons
2018, December 31 - 12:25
even
even's picture
Offline
Last seen: 4 years 1 month ago
Silver
Joined: 2018-05-22 10:32

Hej, gjorde en transplantation för 2,5 veckor sedan. Finns bilder i silvergalleriet. Jag hade små, ledsna och utammade bröst. Sammanlagt 6 dl flyttades. Nu känns de mjuka och helt naturliga så jag är nöjd - var inte på jakt efter stora utan små och nätta. Hur denna metod funkar när man byter ut implantat vet jag däremot inte. Är nog en fråga för en erfaren kirurg.

2 barn, 52 år, 172 cm, 63 kilo
Stor bukplastik
Bröstförstoring med transplantation av kroppseget fett
Nordiska kliniken

2019, January 3 - 17:24
Mandelblom
Mandelblom's picture
Offline
Last seen: 3 years 3 days ago
Silver
Joined: 2014-02-01 14:10

Jag har också funderat på fetttransplantation när jag tar ut implantaten så jag hoppas du fortsätter skriva här, dina funderingar och vad du har tagit reda på.

2 barn, 47 år (f. 71), 153 cm, 52 kg
* Bröstförstoring
Strl före op: 75A, Strl efter op: 70D, 75D
Konsultation feb 2014 + op april 2014 Örjan Gribbe, Proforma. Implantat: Mentor runda hp 120 mm 375cc bakom muskel
* Uttag av bröstimplantat
Storlek före op: 75D, storlek efter op: 70B, 75A
Konsultation januari 2019 + op 5 juni 2019 Helena Sveinsdottir, Citadellkliniken.

2019, January 25 - 11:14
Venedig (not verified)
anonym's picture

Tack Even och Mandelblom!
Jag valde att ta ut implantaten helt och inte lägga i fett. Tanken var att om de blir vääääldigt fula/små att lägga i fett för jag trodde att jag skulle se ut som en 13 årig pojke men jag ÄLSKAR mitt gamla nya jag :D

Annons
Annons
Annons
Annons