Med ny partner efter en operation
Märklig rubrik och säkert ännu märkligare fundering som jag knappt visste om skulle posta.. Men jag har tänkt massor på det här så jag skulle bli jätteglad för lite input.
Jag har läst massor av trådar om hur lång tid det tar innan ens nya bröst känns som ens egna. För mig som knappt har några bröst känns tanken på att titta ner och se ett par boobs ganska främmande även om det är något jag drömt om länge!
Men något annat jag funderat på är hur det skulle kännas om någon annan tar på dem. Eftersom jag knappt har något att ta på idag ägnar inte killar speciellt mycket uppmärksamhet åt mina bröst och jag undrar lite hur jag skulle reagera. Kommer det kännas som att han tar på mina bröst eller kommer det kännas som att han tänder på mina implantat? Kommer jag i stundens hetta inte tänka på det alls? Jag har ingen pojkvän just nu så mina tankar riktar väl sig främst mot en ny partner längre fram.
Jag är självklart glad för all möjlig input och tankar men främst från er som gått från att vara platta/lite mindre till att nu ha något som går att ta på.
Ålder: 29 år, Längd: 167cm, Vikt: ca: 65kg
Intresserad av: Bröstförstoring.
Har nu: Knappt A.
Vill ha: Bröst som passar min kropp. Funderar på 300cc
A, intressant fundering. Jag har inte heller så mycket att ta på idag men älskar ändå att bli smekt på dem. Så jag
har skojat lite med min partner att om han inte tar på mig nu så ska han inte tro att han kommer att få röra dem sen, hahaha då minsann blir det fart. För mig tror jag inte att det kommer kännas annorlunda (hoppas jag). Men det kommer ju att ta tid att läka och kanske att man vill vara försiktig. Vi får se, jag opereras 24/9
Ålder: 50 år, Längd: 157 cm, Vikt: 57 kg, 2 tonåringar
Före en liten 75-A-kupa, ganska fasta men väldigt små, fyller inte ut BH fast jag har BH med inlägg.
Vill ha: B-kupa
3:e konsultation på NK 201009
Rekommendation: Motiva Ergonomix Mini, 220cc framför muskeln,
Avbokad operation: 24/9-20 avbokad pga av förkylning/feber .
Operation 4/11 NK Motiva Ergonomix Mini 245 cc, framför muskeln
Jag tror inte att det är en konstig fundering egentligen. Jag tänker mig att det kommer att kännas som mina egna bröst. Jag vill ha större eftersom att jag själv tycker att jag skulle bli mer kvinnlig och sexig. Men sen känner jag mig lite dubbel inför vad min man ska tycka eftersom att jag vill att han ska tycka att jag är lika attraktiv nu före en op som efteråt. Inte helt schysst men kan inte riktigt hjälpa det, om ni förstår hur jag menar. Så jag försöker bearbeta sådana känslor också. Men samtidigt så vill jag att han ska tycka att jag blir fin efteråt ?
35 år, 170 cm, 55 kg
Motiva Ergonomix 185/220 mini
Strl före op: knappt 75A
Strl efter: 70C
Jag tycker att detta är en jätterelevant fundering och jag har liknande tankar. Jag är dock säker på att med rätt partner så älskar de ju en oavsett bröst storlek, implantat eller ej. Jag vet att min sambo föredrar implantat även fast han aldrig skulle erkänna det. Men han älskar min kropp även nu utan implantat och vill bara att jag ska göra det jag mår bäst av, implantat eller inte!
Jag tror att det viktigaste i det hela är att fråga sig varför man gör det så man gör det för sin egen skull och inte pågrund av samhället eller en partner. Då kommer det förmodligen kännas som dina egna bröst och en framtida partner kommer älska dig och dina bröst för att det är du, och något du valt att göra!
Jag kan dock känna en oro över att man attraherar "fel typ" av killar som inte ser ens person utan bara bröst/implantat. Men, det lär man väl märka väldigt snabbt och då är det bara att gå över till nästa ?
Kvinna 27år, 162cm, ca 60-63kg.
Op fettsugning 2018 hos Mattias Elmér, Nordiska Kliniken
Intresserad av bröstförstoring.
Idag 70E, som tappat formen, vill fylla ut så man får ett fylligare bröst med 1-2 storlekar större.
Konsultation 2020 Patrik Höijer NK - rek 450cc Motiva Round full eller Coursé bakom muskeln
Konsultation 2020 Jonas Lundberg AK - rek ca 300cc anatomiska - framför eller bakom (mitt val)
Konsultation 2020 hos Per Windh Art Clinic - rek 285cc anatomiska framför
Bokad OP 14 dec 2020 hos Jonas Lundberg
När jag precis hade gjort min bröstförstoring så kändes det jätte konstigt för mig i början för jag var inte van vid det och för mig kändes det inte som mina egna bröst utan det kändes mer som att någon hade lagt något jätte tungt på mina bröst men det är helt naturlig känsla i början. Men nu efter över ett är så känns brösten helt naturliga som mina egna bröst och min man som varit med mig från start tycker att de känns helt naturliga när han väl tar på dem. Så ju mer tiden går desto mer naturliga kommer de att kännas :)
Åh , herregud jag förstår precis vad du menar! Nu har ju jag ingen man men mina tankar snurrar likadant ändå.
Ålder: 29 år, Längd: 167cm, Vikt: ca: 65kg
Intresserad av: Bröstförstoring.
Har nu: Knappt A.
Vill ha: Bröst som passar min kropp. Funderar på 300cc
Ålder: 29 år, Längd: 167cm, Vikt: ca: 65kg
Intresserad av: Bröstförstoring.
Har nu: Knappt A.
Vill ha: Bröst som passar min kropp. Funderar på 300cc
Jag hoppas verkligen att det blir så för mig också!
Ålder: 29 år, Längd: 167cm, Vikt: ca: 65kg
Intresserad av: Bröstförstoring.
Har nu: Knappt A.
Vill ha: Bröst som passar min kropp. Funderar på 300cc
Hur lång tid har det tagit för er innan dom känns som era egna?
0 barn, 28år, 165 cm, 65 kg
Bröstförstoring
Konsultation 4/9 Paolo Montemurro, Akademikliniken
Plan: 300cc anatomiska inplantat
Op - Förhoppningsvis snart
Strl före op:80A
Strl efter op:
Gud vilken bra fundering, jag har haft samma tankar då jag idag inte heller har egentligen något att ta på. Jag ska operera mig i oktober och försöker att förbereda mig genom att gå runt med riskuddar hemma för att vänja mig med tanken att något kommer vara där. Men jag tror att man ganska snabbt kommer vänja sig sen. Jag ska inte heller göra några bomber så beror väl på vad man väljer för storlek :)
Ålder: 22 år, Längd: 165 cm, Vikt: ca 58 kg
Har nu: en liten A-kupa
Vill ha: B-kupa typ (en mindre byst men ändå något att ta i till skillnad från idag).
Konsultation: 200824 Proforma Örjan Gribbe
Operation: 201027 Motiva Ergonomix mini, 245cc på proforma Örjan Gribbe
Haha provade risbomber igår och ska nog fortsätta prova gå runt lite hemma och vänja sig med det också. Hade helst velat ta hem inläggen från kliniken (dom var ju så mjuka och mysiga) ??
0 barn, 28år, 165 cm, 65 kg
Bröstförstoring
Konsultation 4/9 Paolo Montemurro, Akademikliniken
Plan: 300cc anatomiska inplantat
Op - Förhoppningsvis snart
Strl före op:80A
Strl efter op: