#1
2024, August 11 - 10:05
Saker jag önskar att jag vetat...
Det här är en fråga till alla er som redan gjort någon slags bröstoperation: finns det något som ni önskar att ni vetat om innan operationen som ni märkte/fick reda på först efter op..
Önskar alla en fin dag :)
Annons
1. Välfungerande, seriösa och hederliga män bryr sig inte om bröststorlek. Stora, bolliga silikonbröst lockar i huvudsak till sig "freaks". Att göra sina bröst för att bli attraktivare i killars ögon slår oftast helt fel.
2. En hel del känsel faller bort och det är inte alltid den kommer tillbaka så som den var innan.
3. Bröstvårtorna blir mycket styvare efteråt och syns ofta genom tröjan om man inte har rätt BH.
4. Bröstoperationen i sig gör sällan så ont som man tror.
5. Moderna, lagom stora och välplacerade bröstimplantat är mjuka, känns och ser naturliga ut. De flesta personer kommer inte att se att du opererat dig.
Är intresserad av implantatbyte efter misstänkt ruptur
1. Även fast jag fick de brösten jag så länge drömt om var det påfrestande mentalt att från en dag till en annan se så annorlunda ut, dvs hjärnan/självbilden hänger inte med och det kan vara flera månaders invändning för många (eller som för mig, jag vande mig aldrig och ville bara tillbaka till just ”min” kropp så som den är skapad trots att brösten var snyggare med implantaten i)
2. Att det inte är så enkelt och riskfritt som det låter på plastikkirurgerna. Även om kirurgen gjort ett jättefint jobb, små ärr, snyggt resultat, med snabb återhämtning ur ett medicinskt hänseende, är detta ett ingrepp i kroppen som behöver läkas (vilket tar tid!). Jag gjorde framför muskeln för att inte påverkas bröstmuskeln och ändå fick jag tyvärr bröstmuskelinflammation (det var ingen höjdare då det innebar andningssvårigheter tills dess att inflammationen gått ner), förmodligen för att jag varit för aktiv.
3. Om du är en aktiv person kommer återhämtningen vara tuff mentalt
4. Om du har barn och är en fysiskt aktiv förälder kommer du inte kunna ”vara som vanligt” inför dina barn under ca tre månader (busa/springa, sova tillsammans, lyfta och trösta precis som vanligt)
5. De nya implantaten och operationsteknikerna ger supermjuka och snygga bröst med minimala ärr (syns nästan inte). Men är det värt riskerna som en operation för med sig?
2 barn, 35 år, 170 cm, 60 kg
December 2023:
Hybridbröstförstoring Motiva Ergonomix2 Demi 325cc + 50g fett
Kirurg: Dr Marie Jaeger, Victoriakliniken
Strl före op: 75B (urammade)
Mars 2024: Uttag av implantat
De var supersnygga men jag tyckte de var för stora och blev aldrig kompis med dem.
Är så glad att de är ute, då försvann även diffusa symptom som jag trodde hade med andra anledningar att göra, kan konstatera att min kropp vill vara silikonfri.
Är glad och tacksam för en frisk och naturell kropp <3