Annons
8 posts / 0 new
Last post
#1 2014, March 12 - 16:05
jurassicunicorn
jurassicunicorn's picture
Offline
Last seen: 11 years 2 months ago
Brons
Joined: 2014-03-12 11:47

Orolig över slutresultat/komplikationer

Hej alla!

Hoppas på att kunna få höra era åsikter om min situation.... såhär är det: har velat göra bröstförstoring i 4 år nu. Men velar fram och tillbaka hela tiden p.g.a oro över komplikationer och om slutresultatet kommer vara tillfredsställande. Har idag C-kupa och mkt fasta, välformade, symetriska bröst. Där ligger min oro över resultatet. Är väldigt nöjd med mina idag bara att ja vill ha dem större, tycker de är för små. Men är oroad om de inte skulle ha lika fin form osv som de har idag? Känns som att är man missnöjd från börjar är det lättare att bara "köra" men jag vill ju inte vakna efter op och ångra mig liksom. MEN samtidigt som jag är nöjd idag tänker jag VARJE DAG på att jag vill opa mig. Viljan till op försvinner liksom aldrig. 
 
Sen är jag orolig över alla typer av komplikationer såklart. Vad tycker ni? Borde jag eller inte? Är jag larvig som oroar mig så mkt? Vart på konsultation på Akademikliniken, kirugen där sa ordagrant "du har fantastiska bröst idag. om du vill göra operationen är det bara att öppna och lägga in implantaten så kommer dem se fantastiska ut, du har ju inga som helst problem med osymmetri eller liknande". 
 
Nån som känt liknande? Blev ni nöjda efter op? 
Annons
2014, March 12 - 16:51
sockerdricka
sockerdricka's picture
Offline
Last seen: 6 years 3 days ago
Silver
Joined: 2013-01-16 16:29

Hade jag haft ditt utgångsläge så hade jag ALDRIG lagt mig under kniven. Hade jag fått chansen att välja naturliga bröst ist för implantat hade jag tagit det alla gånger! Jag har aldrig varit ute efter att ha silikonbröst utan enbart varit ute efter att ha bröst och tyvärr så är det implantat som gäller då. Men detta är ju bara hur jag tänker, det är ditt liv och dina bröst, drömmer du om större och är beredd på att ta riskerna så kör! :)

22 år, 171cm lång, 61kg
Egen volym: 125 ml i båda brösten
Bredd: 12 cm
Strl före op: 75 A
Strl efter op: 65 E i tortyren, 70/65F på Twilfit, 75D på Cubus.

Snittet i armhålan/Perthese/coh1/ MP+/bredd 12,5cm/345cc/framför muskeln

3st konsultatione

2014, March 12 - 17:15
Pygme
Pygme's picture
Offline
Last seen: 6 years 4 months ago
Silver
Joined: 2013-06-07 10:29

Hade aldrig rört en perfekt C-kupa.. Aldrig riskerat att förstöra dem med riskerna som finns.. Inte om du tycker de är så fina och du är nöjd med dem. Jag förstår att du vill ha större men förutom komplikationer kring själva operationen som infektion tex som vi alla riskerar så riskerar ju du dessutom att bli missnöjd med resultatet på ett sätt som vi "utan" eller med "fula" kanske kan acceptera.. Rippling, db, att implantat och egen vävnad inte känns som en helhet, känselbortfall.. Jag menar inte att vara negativ men jag skulle ha tänkt mig för två gånger.. Silicon känns aldrig som riktiga bröst heller även om man har tur att slippa alla möjliga komplikationer..

42 år, 155 cm, 43 kilo
Stl före 70a
Stl efter 70c/d
Mentor runda moderate plus profil, Coh1
225cc delvis bakom muskeln
Op 18/4 -13 Plastikkirurggruppen

2014, March 12 - 18:08
kakaon
kakaon's picture
Offline
Last seen: 11 years 2 months ago
Brons
Joined: 2014-03-09 19:13

Jag kam bara hålla med ovanstående, jag skulle aldrig lagt mig på operationsbordet om jag hade som du, en perfekt c-kupa. De finns ju alltid risker med allt man gör, och då kan man ju försöka undvika de så gott de går. Men om du känner att de här är verkligen något jag vill göra, kör! :)

Inga barn, 27år, 160cm, 50kg
Funderar på att göra en bröst förstorins konsulation på Läkarhuset i Uppsala

Annons
2014, March 12 - 18:32
magda
magda's picture
Offline
Last seen: 11 years 2 months ago
Silver
Joined: 2012-08-05 15:22

Jag håller med övriga.
Om jag hade haft perfekt c kupa så hade jag valt att ha den kvar än att ligga på bordet

2 barn 25 år 165cm, 56kg Strl före op: 75c Strl efter op: 75h Konsultation 21/1 2009 Helsingfors Op 3/2 2009 Helsingfors 325 cc höger 350 cc vänster ny op beräknad under 2015 Då jag är gravid i vecka 16 just nu. Brösten har blivit hängiga se

2014, March 12 - 18:43
Smaragden
Smaragden's picture
Offline
Last seen: 5 months 1 week ago
Silver
Joined: 2014-01-14 00:07

Kan bara hålla med ovanstående. Men det är du som bestämmer över din kropp, om du vill ha större så kör på. Men jag hade varit sååå lycklig om jag hade haft ett par fina naturliga bröst och sluppit operera in implantat.

21 år, 178 cm, 56 kg
Strl före op: platt som en pannkaka
Strl efter op: Verkar bli 70 C
Konsultation 17/1-14 Örjan Gribbe, Proforma
Op 30/1-14 Örjan Gribbe, Proforma
Allergan, hög profil/full projection, 385cc bakom bröstmuskeln

2014, March 12 - 18:46
annica67
annica67's picture
Offline
Last seen: 11 years 2 months ago
Brons
Joined: 2014-03-12 18:15

Håller med de övriga hade inte heller opererat mig om det inte hade varit för mina hängiga bröst.

3 Barn. 46år, 173cm 70kg
strl före op: hängig 85DD
strl efter op: vet inte ännu.
Op 11/3-14 på Bellakliniken.
Ankarlyft och förstoring, silimed 560 bakom.

Annons
2014, March 12 - 19:29
jurassicunicorn
jurassicunicorn's picture
Offline
Last seen: 11 years 2 months ago
Brons
Joined: 2014-03-12 11:47

Tack för alla er inputs. Min kille och vänner tycker också som er. Så jobbig situation ändå! När man liksom är supernöjd men ändå inte. Använder vadderade bh varje dag för då får jag den storleken jag tycker är snygg (blir väll typ som fylliga D kupor med all vaddering). sen är det väll oxå det faktum att jag är 180 lång och väldigt bredaxlad som gör att mina C kupor ser ut som små B kupor när jag har typ bikini. Önskar jag bara kunde sluta tänka på op varje dag men fasen jag vill ju ha dem större... sånt dilemma!

Annons
Annons
Annons