Annons
8 posts / 0 new
Last post
#1 2014, May 27 - 23:30
Svalan.
Svalan.'s picture
Offline
Last seen: 2 years 4 months ago
Silver
Joined: 2014-04-26 19:51

Åka Utomlands Efter Bröstförstoring??

Hej! :)

Jag ska göra en bröstförstoring fre vecka 24 och vecka 27 funderar jag på att åka till spanien.

Undrar av er med erfarenheter om ni tror att det kommer vara några problem?

Några funderingar:

Går det bra att flyga?(tryket som kan bli)

Kan man bada så kort tid efter?

Äter man fortfarande mediciner som inte är lämpliga att blanda med alkohol?

Smärta? Blåmärken kvar efter 2 veckor?

Eller om det är något annat man ska tänka på eller som kan vara ett hinder?

 

Tacksam för svar!! :)

 

Inga barn, 23år, 160cm, 52kg
Storlek före op: liten 70A, ca 100cc, ca 12,5 bröstbredd
Storlek efter op: 65E
Konsultation: 23/4 -14 Hans Vintertun, Plastikakademin Linköping
Operationsdatum: 13/6 -14
Lagt in runda mentor, 350cc mellan plus profil, b

Annons
2014, May 27 - 23:57
Hängis o slängis
Hängis o slängis's picture
Offline
Last seen: 6 years 8 months ago
Silver
Joined: 2014-02-24 23:36

Du borde nog kolla med din kirurg så att han är den som har slutgiltiga ordet men jag kan tala utifrån min läkning.
Jag opades för tre veckor sedan och är fortfarande begränsad. Jag är livrädd att råka stöta i något med brösten, skulle inte våga ha bikini på mig eftersom det känns så tungt ännu och jag behöver då stödet från sportbh. Efter en hel dag igång så behöver jag vila för brösten blir spända. Jag är dessutom fortfarande lite gul från gamla blåmärken ovanpå och under brösten är jag lite blå från små blodkärl som inte krympit ihop än.. Har värk i sidorna och det svider/ilar till runtomkring ärren ännu men jag slutade helt med värktabletter efter ca 10 dagar, starka tabletter slutade jag med efter 3 dgr.. Jag skulle dock inte riskera att bli full efter två veckor men det är ju utifrån min egna beskyddande rädsla om mina nya bröst

Läkning ser dock så himla olika ut.. Min verkar vara en seg historia, men man vet ju aldrig hur det blir för dig så det kan vara bra att även få den historien:) jag skulle dock gissa på att det inte är att rekommendera att bada efter bara två veckor..mjag tog stygnen efter 16 dagar så då är snitten inte läkta än
Jag ska utomlands om sex veckor, dvs nio veckor efter op och det skulle enligt min klinik räcka till att ha läkt ihop för att kunna bada..
Jag har läst att man kan flyga direkt efter, de gör ingen skillnad..

Bröstförstoring + ankarlyft - 495 cc runda Silimed polyuretan-texturerade, 6cm put
Placering; FRAMFÖR
Inga barn, 27 år, 171 cm, 82 kg.. Vill gå ner mer i vikt
Strl före op: osäker, c-kupa kanske
Strl efter: 80F
Konsultation 10/3-14 på Polarkliniken

2014, May 28 - 05:34
AnifareS
AnifareS's picture
Offline
Last seen: 9 years 2 months ago
Silver
Joined: 2013-03-12 12:20

Att flyga är inga problem. Jag flög efter nån månad och fick lite "knaster" i form av luftbubblor men de försvann efter några timmar. Jag skulle inte rekommendera att du dricker alkohol så nära inpå. Det är blodförtunnande och kan på så vis orsaka onödiga risker för blödning och man blir liti oaktsam, som du vet;)
Ska du bara vila och hänga på stranden är det nog ok men kolla med din kirurg. Du kommer dessutom behöva skydda ärren.
Kram

23 år, 173 cm, 57 kg
Strl. före op: 75 B - knappt och säkert fel
Strl. efter op: Hoppas på en fyllig C eller max D (landade på 65F)
Konsultation: Citadellkliniken Malmö, Peter Cosmo 14/3 (305/325 cc mp Perthese?)
Konsultation: Citadellkliniken Landskr

2014, May 28 - 07:07
Nnls
Nnls's picture
Offline
Last seen: 11 years 1 day ago
Silver
Joined: 2013-03-06 17:15

Jag har hört att det inte är bra att svettas/få in svett i såret och Spanien under sommaren är ju ganska varmt. Kolla det med din kirurg :) jag vill själv åka utomlands strax efter min op :)

Inga barn, 18 år, 172 cm, 58 kg
Strl före op: 75A
Str efter op: ?
Konsultation 1: September 2013, Patrik Höijer, Laser & Estetik
Konsultation 2: 16/5-14, Patrik Höijer, Laser & Estetik
Operation: 12/6-14, Patrik Höijer, Laser & Estetik
360 cc, Silli

Annons
2014, May 28 - 09:05
tin (not verified)
tin's picture

Nnls wrote:
Jag har hört att det inte är bra att svettas/få in svett i såret och Spanien under sommaren är ju ganska varmt. Kolla det med din kirurg :) jag vill själv åka utomlands strax efter min op :)

Om man opereras på sommaren och går runt med läkbh/sportbh dygnet runt så svettas man även om man vill det eller inte. Så länge man sköter hygienen och försöker lufta så det inte är blött hela tiden är det ingen fara

2014, May 28 - 09:08
Litalo
Litalo's picture
Offline
Last seen: 2 years 4 months ago
Silver
Joined: 2014-02-25 20:40

Min läkning är lik sol vind vatten, ömhet och smärta fortf idag dag 13, i klyftan och på sidorna. Stickningar i bröstvårtorna.
Blåmärken på sidorna och i klyftan. Min smärta är dock aningens högre då jag fortf äter starka smärtstillande.
Även om du bara skulle äta låt oss säga alvedon är det livsfarligt att blanda med alkohol då njurar och lever tar väldigt stor stryk av det!

Bada vet jag inte något om inte heller trycket från flygningen... Det skulle vara väldigt interessant att höra om.
Lycka till och hoppas det går vägen för dig, det är ditt val men smartast är att rådfråga kliniken, vi här kan bara dela med oss av våra erfarenheter :)

Ej barn, 22år, 161cm, 58kg och 13 i bröstbredd.
Operation: Bröstförstoring
Strl före op: ca. 65AA
Strl efter op: ca.65G
Konsultation:24/4-14 Patrik Höijer L&E
Operation: 15/5-14 Patrik Höijer L&E
Återbesök: 29/5-14 Ssk L&E
Återbesök (6mån): 26/9

2014, May 28 - 10:54
Susann
Susann's picture
Offline
Last seen: 10 years 9 months ago
Brons
Joined: 2013-10-29 11:27

Har haft en otroligt bra läkning. Åt endast alvdeon ( fick migrän av tramadolen) som smärtlindring. Mest ont har jag haft i ryggen. Är lite svak ryggad och sover bara vänster eller höger sida. Första månaden kunde jag inte alls sova på sidan utan var tvungen att sova på rygg. Innan jag la mig tog jag alvedon för att kunna sova. Hade också svårt att resa mig i början pga smärtan  från ryggen.Har inte haft några blåmärken vad jag minns, men jag var svullen främst om magen  och lätt förstoppad några veckor efter operation. Vad det gäller alkohol var jag försiktig med att inte ta smärtstillande ( inte  ens alvedon)   4-6 timmar innan och efter jag drack lite vin. För efter första åter besöket 3-4 veckor efter op fick jag börjad bada ( men ännu ej gjort det, gruvar mig lite, de ska kännas annorlunda sägs det).

Gift, två skolbarn
50 år,170 cm, 62 kg
strl före op 75 A
strl efter op 75 D-E

Annons
2014, May 28 - 17:51
Svalan.
Svalan.'s picture
Offline
Last seen: 2 years 4 months ago
Silver
Joined: 2014-04-26 19:51

Tack för alla svar, dom var till hjälp! Det får bli några veckor senare, i sån värme vill man ju kunna bada och ta en kall öl i solen:)

Inga barn, 23år, 160cm, 52kg
Storlek före op: liten 70A, ca 100cc, ca 12,5 bröstbredd
Storlek efter op: 65E
Konsultation: 23/4 -14 Hans Vintertun, Plastikakademin Linköping
Operationsdatum: 13/6 -14
Lagt in runda mentor, 350cc mellan plus profil, b

Annons
Annons
Annons