#1
2015, February 14 - 12:13
Fult ärr. Blir det finare med tiden eller behövs korr? *bilder*
Hej! Såhär såg mina ärr ut när jag såg de för första gången i söndags(17 dagar efter operation).. Som ni kan se är det ena av de som ett "hustak".
Hur tror ni slutresultatet kommer bli på det? Ändras ärren mycket eller kommer jag få rätta till det?
Annons
Annons
Annons
Hur kan ärret vara snett som ett hustak? Han måste ju sytt så? Eller är jag helt ute och cyklar?
22 år, 170cm, 56kg
Strl före op: 75A (?)
Strl efter op: 65F
Konsultation 3/11-14 Örjan Gribbe, Proforma
OP 20/11-14 Örjan Gribbe, Proforma
Mentor 450cc hp bakom bröstmuskeln
Nej, jag vet inte! Tycker det ser jättelustigt ut.. Han syr ju bulligt som senare ska bli slätt och tänkte att det kanske släppt lite på vissa ställen? Men kan ju inte gå så fort och ojämnt?
Mysko att snittet inte är rakt.... Jag har lagt in en massa bilder på mina är och hur de utvecklats. Du kan ju jämföra...
0 barn, 31år, 167 cm, 59 kg
Strl före op: 70 A
Strl efter op: 65 E/F
Konsultation: 26/9 -14 Per Windh, Art Clinic, Göteborg.
Konsultation: 2/10 -14 Jonas Lundberg, Akademikliniken, Göteborg.
Op: 8/12 -14 Jonas Lundberg, Akademikliniken.
Implantat: A
Dina utvecklas jättefint och blir allt rakare men sen var de ju inte heller speciellt ojämna eller snea från början! Tror helller inte att jag sett ärr som ser ut som mina här på forumet så han måste ju sytt så som SLK säger :/
Maila bilder till Patrik och fråga. Men det ser ju ut som om att snittet inte är rakt. Du skulle ha sett hur mina ärr såg ut innan korren, skitbreda och fula
Ifall det inte blir bättre så kan han fixa ärren i lokalbedövning 
Ååh stackare! Hur kommer det sig att de blev så och hur ser dina nya ut, är du nöjd? :)
Hur fixar man ärr?
Före: 70C
Efter: 70G
445 cc
0 barn, 31år, 167 cm, 59 kg
Strl före op: 70 A
Strl efter op: 65 E/F
Konsultation: 26/9 -14 Per Windh, Art Clinic, Göteborg.
Konsultation: 2/10 -14 Jonas Lundberg, Akademikliniken, Göteborg.
Op: 8/12 -14 Jonas Lundberg, Akademikliniken.
Implantat: A
Jag har inte sett mina nya än men min sambo sa att de såg bra ut
Mina ärr sprack/blev bredare pga. jag gick med tortyren och thongbran i ca. 2 månader. Jag märkte inte att de skavde på ärren och trodde heller inte ärren kunde gå upp 3 månader efter op men tyvärr så gjorde dem de
Nu har jag skumplattor som jag fick av kliniken på ärren och hoppas att de inte går upp denna gång för jag vill verkligen ha fina ärr.
Kan lägga upp bilder så får du se hur fula mina ärr var innan korren.
Japp, han bedövar bara området där ärren är och så skär han bort den gamla ärrvävnaden och drar ihop huden och syr ihop på nytt.
Det blir alltid bulligt i början när såren ska läka, vet inte varför. Jag har gjort ärrkorrigering förut fast inte hos Patrik och det kändes inte alls, möjligtvis gjorde det lite ont när lokalbedövningen släppte efter operationen
Skönt att veta att det är så enkelt att fixa! Mina ärr sprack ju också upp, pga att min kropp stötte bort stygnen istället för att absorbera dem. Så de är inte så fina just nu, dock trodde min kirurg att de skulle bli bra ändå med tiden men det känns skönt att veta att alternativet finns om de inte gör det. :)
Före: 70C
Efter: 70G
445 cc