Orolig för ångest
Hej!
Är nu 2 veckor och fem dagar var tills min operation.
Men är orolig för om jag kommer få en stor panik ångest attack, kan verkligen få fruktansvärda attacker och har än inte lärt mig att kontrollera det. Har lite medicin men vet inte än om det går ihop med operationen.
Ni som har erfarenhet av detta, har ni tips på vad man kan göra?
Inget om stressboll, musik, måla osv, sådant hjälper inte mig, Var allt BUP kunde komma med när jag väl gick där.
Eftersom min kille inte får stanna på rummet efter 22.00 så vet jag inte vad jag ska göra, varje gång jag har fått ångest så har han bara hållit om mig, varit tålmodig o vänta på tills jag har kunnat prata, min ångest blir så att jag inte kan få ut ett enda ord ut mig även om jag vill. Men det lär knappast sjuksköterskor göra..
22år, 162 cm, 58 kg
Strl före op:70C/65D
Strl efter op: 65G
Konsultion 13/1 Helena Sveinsdotter, Citadell
OP 10/3 Helena Sveinsdotter, Citadell
OP 13/8 Korr av kapselkontratur
OP 25/11 Korr av kapselkontratur och DB, Bröstlyft och implantat byte
40
Vad jobbigt, får hoppas att det är okej att ta din medicin innan operation!
Kan också ha tendens till att få panikattacker ibland, tryck, svårt att andas. Är också rädd att jag ska få något sånt, spec. direkt efter man vaknar.
Tycker det är konstigt att din kille inte kan få stanna med dig, har du berättat om att du får panikångest attacker? Tänkte om dom kanske kan vara sjyssta och göra ett undantag då? Har tyvärr inga tips på vad du kan göra, får hoppas på att du iaf får ta din medicin som sagt! Opererar mig dagen efter dig såg jag! :) lycka till!!!
Det verkar som de inte kan göra undatag, finns säker massa jävlar där ute som säger de har ångest osv bara får att fp ha sin partner eller anhörig med sig...
Får hoppas att någon kan komma med tips till oss :/
22år, 162 cm, 58 kg
Strl före op:70C/65D
Strl efter op: 65G
Konsultion 13/1 Helena Sveinsdotter, Citadell
OP 10/3 Helena Sveinsdotter, Citadell
OP 13/8 Korr av kapselkontratur
OP 25/11 Korr av kapselkontratur och DB, Bröstlyft och implantat byte
40
Ja kan nog tyvärr va så iofs:/ väldigt synd att dom inte kan göra undantag för dom som verkligen behöver det..
Måste du sova kvar där alltså? Eller oavsett kanske du vill det? Hoppas det och hoppas det löser sig och går bra för dig!
JO vill nog sova kvar där känns tryggare då det är 2,5 från min stad med tåg.
När t.ex. min farfar do skulle jag skriva matte prov dagen efter, när jag skulle skriva provet så pallade jag inte får mådde så jävla dåligt, berättade för läraren som det var och svaret jag fick var, det är för många som skyller ifrån sig på att en anhörig har dött så du kommer tyvärr inte få något annat tillfälle att göra provet.
Människor kan vara så jävla fula och egoitstiska....
22år, 162 cm, 58 kg
Strl före op:70C/65D
Strl efter op: 65G
Konsultion 13/1 Helena Sveinsdotter, Citadell
OP 10/3 Helena Sveinsdotter, Citadell
OP 13/8 Korr av kapselkontratur
OP 25/11 Korr av kapselkontratur och DB, Bröstlyft och implantat byte
40
Har du kollat med kliniken vilka smärtstillande du kommer få?
Jag läste precis på mina tabletter något om man har ångest / tar ångestmediciner osv. Så kan vara värt att kolla upp men det har du säkert redan gjort!! Fick ett PM av en tjej som har ångestattacker med andningssvårigheter som frågade mig hur det är för mig då jag skrev i en tråd att jag andas in men får inte in tillräckligt med luft (pga trycket på bröstet) då hon var orolig att det skulle utlösa en attack. Kan vara värt stt prata med kirurgen om ifall du får en elefant på bröstet som gör att det blir svårt att få in tillräckligt med luft (könns typ som när man har sprungit skitsnabbt - fast över bröstet / lungorna och inte i halsen)
Okej, förstår det spec. om du bor en bit därifrån med. Skulle faktiskt kännas ganska tryggt att va kvar en natt.
Nej men usch!! Så dåligt, att folk ens gör så! Det kan dom verkligen, förstår inte hur man kan hitta på så allvarliga saker för att slippa undan nåt eller så. Nej, fy!! Hoppas som sagt att allt går bra för dig och att du får nå bra tips här! :)
Jo jag har det någonstans, men får kolla med min läkare om det. Tack för tipset!
Min ångest utlöser sig inte av jag har tufft o andas eller så utan allt är rent mentalt som kan drabba mig fysiskt till ett skadligt beteende. Blir därför orolig om jag inte får ha min pojkvän hos mig som alltid hjälper mig så enormt mycket. Att själv kolla upp alla mina mediciner behöver jag ha en medicin läkare till.
Allt blir så jävla krångligt speciellt då man inte vet hur man ska hantera det..
22år, 162 cm, 58 kg
Strl före op:70C/65D
Strl efter op: 65G
Konsultion 13/1 Helena Sveinsdotter, Citadell
OP 10/3 Helena Sveinsdotter, Citadell
OP 13/8 Korr av kapselkontratur
OP 25/11 Korr av kapselkontratur och DB, Bröstlyft och implantat byte
40
det allra enklaste är att vara rak mot kliniken. Både gällande själva situationen och medicin. Det handlar om läkare och ssk, folk som är utbildade och där för att göra allt så smidigt som möjligt för dig.
Och att oroa sig för att få en attack just då är verkligen till att be om det. Förstår dock din oro, såna saker kan man inte bara stänga av, men det kommer bli jättebra!
Gå iväg och prata med någon om det, för hur som helst så måste du med tiden lära dig att hantera det själv.
Lycka till!
1 barn, 30 år, 168 cm, 62 kg
Tidigare 75B, ca 250 cc egna
Storlek efter op 65G
Op 10/2, Halla Frodadottir, ÖsterlenKirurgin, runda Mentor, 450 cc höger och 400 vänster, framför muskeln.
Konsultation v3, Halla Frodadottir, ÖsterlenKirurgin
Återbesök/k
Man "måste" ju inte stanna över natten. Du skulle ju kunna åka därifrån å bo på hotell med din kille. Är völdigt många som åker hem några timmar efter :) jag bland annat
Jag har panikångest, och har haft isen jag var 11 år. Är 26 idag. Mitt första råd är, SKAFFA HJÄLP. Alla psykologer ät inte dåliga. Jag hade inte suttit här idag om det inte vore för alls psykologer som hjälpt mig , från BUP Till idag på Psyk och anhörighetscenter. Min pappa var missbrukare och dom när jag var 15, vilket har lett till panikångest och borderline. Du kanske inte har lika grova problem som jag haft men tycker ändå du borde gå till en bra psykolog. För den jävla panikångesten ska inte få sätta käppar i hjulet för dig. Jag va lika nervös som du och ville ha min sambors min in på kliniken, men fick inte de. Och jag klara mig kanon själv utan attacker. Va livrädd att vakna från narkosen med en attack. Men det händer inte, inte när du redan har ångestattacker. Du är för borta i huvudet av narkosen för de. Och jag tycker att du ska säga till om detta så du får lite extra lugnande.
Ska dessutom säga stt för mig har det vart en styrka nu efter operationen att jag har haft det tufft i mitt liv och vet bad ångest och må dåligt handlar om. Jag kan tackla allt mycket bättre nu efter operationen än va jag märket att mänga kan på denna sidan. Det skrivs tex mycket om att folk blir nere efter op, det blev inte Jag för jag kan tacklq de känslorna och vet att det inte är värt att må skit över småsaker. Sen va jag också orolig och hade dödsångest innan inför narkosen, menammt gick kanon.
Men några grejer jag kan råda till:
1: Prova medicin? Jag har atarax vid behov som är en jätte snäll medicin. Den tar jag bara vid behov. Och att bara veta att jag har den gör min oro mindre. Gå till vårdcentralen och be om detta. (Och be samtidigt om en remiss till psyk)
2: andningen. SOM ÄR DET VIKTIGASTE vid panikångest. Andas djupt i magen osv finns bra övningar på nötet, googla.
3: mindfullness för oron.
Det finns så sjukt mycket metoder och grejer man kan använda sig av googla och gå in på riktiga sidor om just panikångest 1177,osv osv osv. Där kommer du hitta massa råd som sagt.
Sorry om inlägget är kaos och konstigt. Har nyss vaknat och skriver utan linser;)
26 år. 173 cm, 58kg.
Strl före op: 70E , 400cc egen vävnad.
Strl efter op: 70i
Konsultation 11/11-14 hos Per Windh på Art Clinic.
Operation 12/2-15 , 545 anatomiska HP bakom bröstmuskeln,