Fettsugning + Rumplyft Jonas Röjdmark akademikliniken
Hello.
Har bokat en tid med Jonas Röjdmark för fettsugning av rumpa samt rumplyft.
(Ska förminska rumpans volym samt göra rumplyft då jag vill ta bort s.k ”banans rolls”)
När jag var på konsultation var han tvungen att ta råd och diskutera med sina övriga kirurger , hur han ska genomföra detta på bästa sätt. Just för att han inte var så erfaren av denna typ av operation samt att fettsugning av rumpan är väldigt känsligt och kan bli fel väldigt lätt då det finns risk att den blir hängig som en gammal tants om man fettsuger för mycket.
Operationen är om ca 30dagar,
och vi har gått igenom alla steg och det känns tryggt men ändå väldigt nervös.
Någon som har erfarenhet av Jonas?
Vilka operationer ni genomfört med han , pris, nöjd m.m .Rubbet :) dela med er snälla :))
Nina55
Får jag fråga varför du väljer att operera dig hos någon som inte är erfaren av den typen av kirurgi?
Intresserad av näsplastik
Jag var först på nordiska kliniken.
Mattias hette han, och verkade vara väldigt duktig. Har även hört det från andra. Men han vägrade göra operationen för att dels var det en svår operation samt att han inte tyckte att jag behövde det. Att jag var fin som jag var. Diskuterade flera outcomes med honom men i slutändan ville han inte förstöra något som inte behövs fixas enligt han. Instämmer inte riktigt :(
Fick höra från båda kirurgerna , att fettsugning i rumpan ÄR väldigt komplicerad och att det krävs skicklighet att genomföra det. Har hört att Jonas är skicklig i övrigt, han kom med flera olika tips om hur man skulle kunna göra samt att han har diskuterat med sina kollegor för bästa resultat . vet inte om jag kan hitta någon annan som verkligen är ”expert” i detta område
Nina55
I ett tidevarv då betydligt fler vill spruta in mer fett i rumpan är du ett ovanligt fall. Man brukar t o m vara försiktig vid fettsugning just nedanför rumpan då fettet upptill på låren ger stöd och man riskerar att få en hängigare rumpa om man tar bort det.
Nu har jag ju inte sett någon bild på dig och vet inte hur mycket du tänkt ta bort, men har du funderat över om det kunde vara ett alternativ att forma OM rumpan genom att fylla ut områden istället för att ta bort volym? Jag tror nämligen att chansen att en sådan operation lyckas är större. En generös rumpa är ju ofta något som uppskattas, särskilt om den har fin form.
Moderator, medlemsansvarig och delägare i POF.
50 år, 164 cm, 72 kg
Ca femton års trasslig brösthistorik som finns beskriven i min profil, som ligger till grund för mitt engagemang i POF.
Missa inte att det är ett nytt POF på gång och att ni behöver ha en aktuell mailadress för att kunna logga in när det är dags (ca senhösten 2023, är prel.planen)!
Tack för din synpunkt.
Dock så vill jag verkligen inte spruta in (fylla ut) fett då det skrämmer mig väldigt mycket att det blir fel.
Mitt främsta mål är att få bort s.k banans rolls precis under rumpan. Då jag gick ner ganska mycket i vikt för några år så stretchade huden ut sig väldigt mycket just där.
Så när han väl fettsuger det sista där kommer den att bli lite lös då inget fylller ut huden.
Därav rumplyftet också. Som jag förstått det.
Jag är petite allmänt, är inte så intresserad av en stor bakdel då jag hade det förut, hade väldigt svårt att hitta passande kläder.
Nina55
Ah, jag läste för snabbt, såg inte att du faktiskt ska göra ett rumplyft också! Vi har en tjej som gått ner väldigt mycket i vikt och gjort olika operationer för att reducera huden, hon har fått helt otroliga resultat och man kan aldrig föreställa sig att hon varit överviktig, då hon nu är väldigt slank. Kolla Alilynns bilder. Det är så man tror det är photoshop, så bra blev det. Lite opraktiskt så finns det under Bilder både en rubrik Rumplyft - Brazilian Buttlift och en Stusslyft, tanken är att den ena inkluderar förstoring och den andra hudreduktion...
Moderator, medlemsansvarig och delägare i POF.
50 år, 164 cm, 72 kg
Ca femton års trasslig brösthistorik som finns beskriven i min profil, som ligger till grund för mitt engagemang i POF.
Missa inte att det är ett nytt POF på gång och att ni behöver ha en aktuell mailadress för att kunna logga in när det är dags (ca senhösten 2023, är prel.planen)!