Annons
6 posts / 0 new
Last post
#1 2020, March 19 - 19:08
anonym (not verified)
anonym's picture

.

.

Annons
2020, March 19 - 21:12
Tuss123
Tuss123's picture
Offline
Last seen: 2 years 2 months ago
Silver
Joined: 2019-09-26 21:33

Min tilltänkt op blev flyttad då jag hade feber. Kliniken hade då ett halvår fram åt endast narkosläkare på samma veckor som jag är ensam med mina barn på 3 och 4 år. Op var redan betald så fick bara lov att fixa det helt enkelt. Opererades på en torsdag kl 09.00. Fick skjuts av en vän hem vid lunch. Låg och vilade. Sen hämtade en vän mina barn från för skolan. Jag hade lagt mat och plastat in färdiga tallrikar med portioner i kylen som räckte under hela helgen. Min vän hjälpte mig på kvällen och sov över försöksheats skull, på fredag morogn skjutsade vännen dem till förskolan och jag var själv hemma. Sen hämtade vännen dem och hjälpte mig att bada dem. Sen for hon hem och jag var själv med barnen hela helgen. På måndagen tre-fyra dagar efter op körde jag dem själv till förskolan.

Utifrån min erfarenhet så skulle jag gissa att du klarar av att ta hand om barnen efter tre veckor. Ett barn under 1 år väger inte så mkt samtligt som den kan krypa runt själv, försök att bär så lite som möjligt.

Op 1/12-22. Implantatbyte. Hade fortfarande lös hud på implantaten och trendens till ”dubbelbröst” innan op. Ville undvika lyft så provade gå upp i storlek.
Op 20/2-2020. 330 cc. Anatomiska, bakom bröstmuskeln. Mentor medium height, moderate profile. Önskade ”naturligt” resultat på konsultationen.
Utgångsläge: små tomma bröst efter amning. Kanske 75B-70C innan. Flesta BH:ar kändes inte bra.

2020, March 19 - 22:01
Elajno (not verified)
anonym's picture

Tack för att du delade med dig av dina erfarenheter Tuss123! Och vilken tur du har som har en sån fin vän som hjälpte dig så mycket!

2020, March 20 - 09:12
Cissi81
Cissi81's picture
Offline
Last seen: 4 years 5 months ago
Silver
Joined: 2020-02-18 20:08

Det bör inte vara ngt problem. Fick vabba från tredje dagen med min 1,5 åring. Det har gått bra. Man får vara lite kreativ, byta blöja på golvet, lunch på golvet, kramas och läsa bok på golvet tex :-) Han är van att bli runtburen hela tiden och var lite ledsen första dagarna, särskilt på morgonen men vande sig snabbt och nu är det absolut inga problem. Går inte att lyfta i och ur matstol eller spjälsäng men jag kan hjälpa honom upp i vår säng för lunchvila. Nu på 11:e dagen kunde jag ta honom till förskolan med barnvagn. Lyfte försiktigt i honom i barnvagnen (håll nära, nära och använd ben och mage, som man alltid ska egentligen...) och körde långsamt (inga backar). Skulle inte fixa några backar ännu. Alla har ju väldigt olika smärta och läkning men jag skulle säga att jag är någon form av "medel" av forumet att dömma.

38 år 166cm 66 kg 1 barn
Ankarlyft och förstoring Motiva demi 425
Operation Nordiska Kliniken Patrik Höijer
Konsultation Akademikliniken Gabriella Sellman 2019
Konsultation nordiska kliniken Patrik Höijer 2020

Annons
2020, March 20 - 17:21
gina96
gina96's picture
Offline
Last seen: 3 years 1 month ago
Silver
Joined: 2018-04-30 18:01

Har inga barn själv så har ingen erfarenhet av det här men tänker att d borde vara ganska lugnt så länge du inte bär barnen eller bär på tunga grejer och belastar brösten? :)

Bröstförstoring: gjord 2016 proforma 475cc, men vill ha mindre implantat
Ny storlek: motiva ergonomix demi 320cc
OP implantatbyte: December 2019 hos Patrik höijer nordiska kliniken

2020, May 30 - 23:03
EnglaEmmy
EnglaEmmy's picture
Offline
Last seen: 2 years 11 months ago
Silver
Joined: 2020-05-28 18:50

Mina barn vill gärna ligga på varsin arm när de ska somna. Ibland har de inte så bra kroppsuppfattning och det händer ju att de kastar huvudet över mina bröst. Jag bävar för smärtan och skadan det skulle åsamka nyopererad bröst. Hur skulle jag kunna lösa den situationen.

Planerar Bröstlyft.
30 år, 2 barn, 166 cm lång, 60 kg.
Nuvarande stl: 75D
Konsultation på Victoriakliniken 2020
Konsultation strandliniken 2021
Operation på strandkliniken 2022 19/1

Annons
Annons
Annons