Mentor eller Motiva implantat?
Ska på konsultation på måndag 26/4 och undrar lite över implantaten. Motiva verkar ju vara det nyaste på marknaden och Ska vara bättre men ändå ser jag många som opererar in mentor? Är det självvalt då eller rekommenderar kirurgen det trots att motiva finns på marknaden? Motiva är ju dyrare också så känns ju onödigt att ta de om mentor är likabra. Vad ska ni lägga in som har operation snart?
2 barn, 29år, 164 cm, 58 kg
Bröstförstoring
Konsultation 26/4 Örjan Gribbe, Proforma
Op 6/5 Örjan Gribbe, Proforma
Rekomenderad Motiva ergonomix 425 cc hp bakom bröstmuskeln. Valde tillslut Mentor runda moderat plus Xtra 370 cc bakom muskeln.
Strl före op: 70B som inte fylldes ut.
Strl efter op: 65 E
Hej! Det beror helt på vad är ute efter för utseende, hur implantaten känns och vad som passar din kropp. Jag blev först rekommenderad Mentor men på andra konsultation efter att ha läst på mer om dem olika märken och visste mer vad jag villa ha/vad som var viktigt för mig bytte vi till Motiva. Det är oxo så att kirurger kan föredra olika märken (säkert oxo pga avtal med importören) men erbjuder kliniken dem olika märken så är det ju i slutändan upp till dig. Prisskillnaden är inte så stor mellan Mentor o Motiva så jag tycker inte du ska ta beslut beroende av pris
Bröstförstoring
37 år, 161 cm, 56 kg, inga barn.
Innan op: 75B som hade förlorat sin fyllnad efter 13 kg viktnedgång.
Konsultation: 25/2 (Mentor hp 450cc) och 15/3 (Motiva ergonomix demi 380cc) + ev ankarlyft på Proforma hos Dr Gribbe.
9/3 Akademikliniken hos Dr Montemurro (Polytech anatomiska 380cc).
Efter op (6/4) Proforma, Dr Gribbe: 75D, Motiva Ergonomix Demi, 380cc, bakom.