BH - Opererade bröst
Hej på er!
Har sett att denna fråga har tagits upp flertalet gånger men hittar ändå inte några riktiga svar. Snart är det 6 månader sedan min operation och jag har börjat titta på bhar att kunna använda efter Abecita Kimberlyn då jag opererades på NK. Men känner mig väldigt osäker på vilken typ av bh det är bäst att använda när man har implantat och för att kunna hålla brösten i bästa möjliga skick.
Därför vore det väldigt intressant att höra ifrån er andra som har implantat. Hur länge sedan var det ni opererades? Vilka typer av bhar använder ni och vart köper ni dom? Använder ni sportbh/stöd när ni sover? Går ni ibland utan bh/stöd under dagen? Använder ni bh med bygel?
0 barn, 30år, 161cm, 59kg
Strl före op: 70 A (kunde knappt fylla en A kupa)
Strl efter op: 70 D-E (beroende på bh)
OP 23/11-20 NK
320cc motiva, runda, demi, delvis bakom
Tyvärr kan jag inte svara på dina frågor, då jag operades nyligen och ska på återbesök nu på måndag. Men jag följer gärna din tråd och är också intresserad av svaren... Behöll du din operationsbh eller lämnar man tillbaka den på återbesöket?
Mer om Angi86:
35 år. 3 barn. 163 cm. 56 kg
Operation bokad 26/4.
Nordiska Kliniken. Patrik Höijer.
Mentor HP siltex Xtra. Bakom bröstmuskeln.
Återbesök har man efter ca 2 veckor och OP-behå ska du ha i 5 veckor, så den kommer du fortsätta använda efter ditt återbesök.
Bröstförstoring
Konsultation 26/3 Patrik Höijer, Nordiska Kliniken
Op 21/4 Patrik Höijer, Nordiska Kliniken Motiva round full 450 hö/425vä
Strl före op:75B
Strl efter op: ?
Hej jag använder mest sportbh med bygel och när du fått fram din storlek så är de bara att googla fram en massa sportisar ?
Hej jag e en tjej på 37år som snart ska göra min först bröstförstoring på Laser&Estetik den 3 januari hos patrik höijer
kosultation 5 december hos patrik höijer
strl före:70-75 A
strl efter: 65G
2014-01-03 500 silimed delvis bakom extra hög. har gjort min andra operation i dag hos Bästa Patrik höijer 2018-07-03 motiva corse round 725 i varje bröst 6/11 2020 va jag hos Markus ehrstöm på nordiska kliniken och pratat om fettsugning bokade 10/12 2020 ska jag träffa bästa Patrik höijer för att prata om fettsugning lr bukplastik är så himla glad att jag äntligen ska få min nya kropp så jag kan ha snygga kläder se mig i spegeln utan att gråta känna mig fin snygg ??? 14/4 kl 8:30 2021 fettsuger jag mig av bästa Patrik höijer mage rygg och så ska han göra något åt mitt venusberg så sjukt jävla glad att jag snart kommer bli smal tack Patrik ❤️fettsugnings metoden heter safe lipo?
Operationsbhn får man behålla. Sköterskorna mäter din storlek på återbesöket inför att du ska börja använda Abecita eller Freya bhn när det gått 5 veckor efter din operation.
0 barn, 30år, 161cm, 59kg
Strl före op: 70 A (kunde knappt fylla en A kupa)
Strl efter op: 70 D-E (beroende på bh)
OP 23/11-20 NK
320cc motiva, runda, demi, delvis bakom
Oki tack för det ?Blir nog att jag fortsätter att använda sportbhar med, provat vanliga bygel bhar och tycker inte alls att de är särskilt bekväma..
0 barn, 30år, 161cm, 59kg
Strl före op: 70 A (kunde knappt fylla en A kupa)
Strl efter op: 70 D-E (beroende på bh)
OP 23/11-20 NK
320cc motiva, runda, demi, delvis bakom