#1
2011, March 22 - 21:05
Ankarlyft ärr brun hud
Halloj!
Jag funderar på att göra bröstlyft + förstoring, vad jag förstår finns det större risk
för fula ärr om man har mörk hud.
Någon med erfarenhet, tjejer med mörk hud hur blev era ärr?
—
25 år 2-barnsmamma
158cm 46kg
70C
Annons
Annons
Annons
Ja, är man mörkhyad så är risken större att ärren ej blir lika fina. Hudstrukturen är annorlunda på en mörk hy jämfört med en ljus. Så det innebär att efterskötseln med tejpning osv är ännu viktigare.
165 cm / 41 kg
tror aboslit inte det blir fulare ärr. tror snarare att de syns mindre om man är mörk :)
Född: 1988
Längd / Vikt: 163 cm, 65 kg
Storlek innan op: 70B, 76 cm under brösten.
Storlek efter op: 70 F
-Operation, 24 Juli 2010, 375 cc, subfacia
Hej! Jag vet att mörkhud inte beter sig som ljus då min dotter är mullat. Det finns en tjej här som gjort förstoring som säkert sitter inne med massa info, fråga henne! Jag måste tyvärr erkänna att jag inte vet så mycket, brottas fortfarande med min dotters hår och eksem och har inte hunnit sätta mig in i ärr än, hoppas iofs jag slipper
!
Lycka till!
Kram
Ankarlyft, anatomiska, 395cc, 31/3-10, Läkarhuset Uppsala
Afrohår är inte att leka med ;). Vet du vad hon kallar sig?
25 år 2-barnsmamma
158cm 46kg
70C
DiamondG Kallar hon sig. Men jag tror som vimijo att det är extra viktigt att tejpa. Hoppas du får lite svar. Har du varit på konsultation? Kolla med kirurgen oxå om han har någon erfarenhet ang mörkhud!
Ankarlyft, anatomiska, 395cc, 31/3-10, Läkarhuset Uppsala
Har ännu inte varit på konsultation, listan med frågor växer, tack för alla svar!
25 år 2-barnsmamma
158cm 46kg
70C