#1
2011, June 11 - 00:31
Silikon vs Saltlösning
Ska på kons den 20 och opas den 30 Juni.
Var först helt säker på gelehallon då det sägs att det blir mest naturligt bröst med lite häng. Men samtidigt så känns det säkrare med saltlösning fall dom skulle gå sönder och man behöver ett mindre snitt. Är oerhört rädd för att snitt ska gå upp osv under läkningen.
Vad är för och nackdelar med dessa olika enligt eran erfarenhet?
Har mkt lite egen vävnad mest muskler, vill upp till C minst men inte har några bollar som står ut utan lite häng. Kan man få det med saltlösning?
Vet ngn pris skillnad på salt och gele? Rent generellt?
Annons
Annons
Annons
Hej jag har det liksom dig. Men jag går efter min mage känsla som säger koksalt. Arren i armhålan. Har okcså bra fortroende for läkeren. Blir mycket dårlig när jag tänker på att dom skal skäre i mina bröst! Tror inte der är den stora prisskilnad? 39tusind for 2 koksaltbröst. Billigt är det ju inte. Har du värit på kons.för eller är det 1. X?
Mentor 550ml
Op 2011
170cm, 56kg
Jag har haft ett koksaltsbröst och skulle inte lägga in det igen. Dels för att livslängden inte är så lång (min höll i 8 år innan den sprack utan någon retning) samt att jag ständigt kände veck under huden. Känslan var inte det minsta naturligt. Men jag fick ju min operation via Landstinget...så jag kan ju ha råkat ut för en klåpare till kirurg.
Risken för rippling är mycket riktigt större. Detta är då andledningen till att koksalt endast läggs bakom muskeln, som dock endast täcker övre delen av implantatet och lämnar de klassiska områdena för rippling exponerade, så som klyfta/sida/ undersida.
Med häng & bakomplacering är risken DB & undermuskelhäng. Många behöver då genomföra lyft efter lyft då vävnaden inte orkar hålla sig kvar över implantatet. Som i sin tur till stor del kan hidras av muskeln att fylla ut vävnaden, behöver du då en framflytt behöver du bekosta helt nya silikonimplantat. De kirurger som sedan till stor del använder sig av koksalt använder sig sällan eller aldrig av framförplacering, vilket kan betyda att du då behöver gå till en helt ny klinik med kostnader därefter.
Framförplacering är helt klart att föredra för dig om du önskar naturligt gung & vill undvika risken för muskelrelaterade komplikationer.
Det är första kons på måndag nu. Men det känns om man får reda på mkt matnyttigt å mkt erfarenheter här. Vill som sagt inte va helt okunnig när jag kommer dit å lita blint på läkaren utan kunna ifrågasätta varför han tycker som han gör.
Sen vill jag lita helt på hans erfarenheter osv. Men vill iaf kunna fråga utan att sitta där som en nickedocka.
Är som sagt väldigt kluven i både silikon lr koksalt, och dessutom framför lr bakom muskelt. Har som sagt mkt lite egen vävnad å använder bröstmusklerna väldigt mkt. Jobbar dessutom i linne så det syns juh om dom sticker rakt ut när jag tar i =/