#1
2012, June 30 - 21:37
Det här med att bakom-tuttar ska sjunka ner...
Jag gjorde ju mina genom armhålan, så det låter logiskt för mig att det tar en stund innan de sjunker ner mer. Men när man gör genom bröstvecken, då har ju implantaten redan varit längst ner redan när man "för in dem"! Varför ska de då sjunka ner?
—
25 år, 174 cm, 70 kg, 2 barn.
Operation 1 (9/8-11), Tereskliniken i Malmö:
500/550cc, Mentor, hög profil, coh 1, subpectoralt.
Operation 2 (21/2-12), Tereskliniken i Malmö:
700/750cc, Eurosilicone, extra hög profil,
natural coh, subglandulärt.
Annons
Annons
Annons
Jag tänker att de anpassar sig till fickorna?! Att fickorna liksom formar sig runt om....
35 år, 2 barn. 70 c
Op.datum 8/9 2011
Mentor 400 cc HP framför muskeln
Örjan Gribbe Proforma Clinic
Bag antar att det är muskeln som blir uttänjd och slappnar av och släpper implantaten.
ålder 32
vikt 59
vikt september 2011 74
längd 166
3 barn Senaste född i April 2011
2004 bröstförstoring
läkare Hans Mark 260cc ovanför muskeln
2012 lyft och byte av inlägg
Dr Peter Tarnow- mina varmaste rekommendationer!
400 cc ovan muskeln samt
Jag har bakom, rätt nygjorda, och just nu sitter brösten under hakan typ. Men min kirurg sa att dom åker ner efter ett tag. Har en kompis som gjorde hos samma och hennes sitter också under hakan. Jag hoppas verkligen att de sjunker ner annars vet jag inte vart jag tar vägen riktigt. Jag ser typ ut som en muskelbyggare just nu haha!
Mina var spända och hårda i början men nu ser de mer naturliga ut. I början av op hade jag 80c men upplever nu efter 5 mån att jag har fått D kupa och de hänger mer.
Bröstförstoring bakom muskeln.
Opades på Strandkliniken.
Innan op 80a
Efter ?
Hade bröstband efter om-op med lyft och bakomflytt och det var för att implantaten inte skulle åka upp utan fixeras i rätt position. Mina satt oxå under hakan först, men det rättas till väldigt fort. DEt är ju så svullet först :)
Jo men det låter fortfarande konstigt, för de ÄR ju längst ner, eftersom de KOMMER IN längst ner (bröstvecket).
Då är där ju redan gjort en ficka och implantaten kom in NERIFRÅN.
I don´t get it, varför ska de då "sjunka ner"?
25 år, 174 cm, 70 kg, 2 barn.
Operation 1 (9/8-11), Tereskliniken i Malmö:
500/550cc, Mentor, hög profil, coh 1, subpectoralt.
Operation 2 (21/2-12), Tereskliniken i Malmö:
700/750cc, Eurosilicone, extra hög profil,
natural coh, subglandulärt.
Skulle även jag önska lite ytterligare info om vad som menas med att dom ska sjunka ner. Men mina är lagda genom snitt i bröstveck.
Op 18/3 Polarkliniken
Ett tips är att googla "drop and fluff". Jag tyckte att jag fick bra förklaring där ang detta ?
2 barn, 49 år, 157 cm, 55 kg
Bröstförminskning och lyft -98
Op 11/1-21, Karl Bremer, Art Clinic Bröstförstoring 330 cc bakom bröstmuskeln.
Jag har inte heller förstått detta. Mina har aldrig åkt ner, endast upp. Muskeln drar ju i implantatet uppåt när man spänner muskeln. Implantaten har suttit betydligt längre ner de första månaderna än vad de sedan gjort. (Varit med om x antal operationer.)