Annons
13 posts / 0 new
Last post
#1 2013, January 2 - 23:04
anonym (not verified)
anonym's picture

Hej...

Hej!
 
Jag planerar att träffa Anders Liss för en konsultation. Jag funderar också på att träffa Marianne Beausang-Linder på Läkarhuset i Uppsala och Magnus Hober på Improva. 
Någon som har gjort en bröstförstoring hos någon av dem och kan rekommendera kliniken/kirurgen? 
Jag har inte läst så mycket negativt om de två första (förutom att Anders skulle ha pungterat någons lunga), men om Magnus har jag läst en del negativt som att han inte gör korrigeringar och att han gjort olika stora bröst... men han gör väldigt snygga bröst. 
 
Tack på förhand!
Annons
2013, January 3 - 00:19
Fröken Frida
Fröken Frida's picture
Offline
Last seen: 1 year 9 months ago
Silver
Joined: 2010-07-14 00:35

Hej hej! Jag har gjort hos Marianne och min kompis har gjort hos Magnus. Vi är båda jätte nöjda! Hon gjorde en liten korr hos Magnus ( på hans "begäran" då han inte var helt nöjd med ena vårtgården). I övrigt har vi båda varit helt komplikationsfria ska kanske tilläggas. Pma om du har fler frågor, lycka till!

Ankarlyft, anatomiska, 395cc, 31/3-10, Läkarhuset Uppsala

2013, January 3 - 00:32
Mamma1969
Mamma1969's picture
Offline
Last seen: 11 years 1 month ago
Silver
Joined: 2011-03-02 17:15

Anders har gjort min bukplastik och bröst. Jättenöjd med honom och övrig klinikpersonal.

Profil bilden är innan 1a bröstoperation

La in Eurosilicon anatomiska 410cc,
det hängigare bröstet op om och hud togs bort under, ej tillräckligt.
Missnöjd med implantat storlek, höjdskillnaden och klinik.
Om op på annan klinik 121219. Nyfiken

2013, January 3 - 08:26
Sockersöt
Sockersöt's picture
Offline
Last seen: 11 years 4 months ago
Silver
Joined: 2012-09-30 20:04
jag opades hos marianne och är verkligen supernöjd..så bra bemötande hela vägen och hon är genomsnäll och jag kom in som en vilsen tjej o hon fick mig att må så bra.
hon är superduktig och har verkligen järnkoll på vad somm passar ens kropp.
 

1 barn, 27år, 166cm, 45kg
Strl före Op: knappt 70A, brösten försvann efter amning
Konsultation: 5/9 Dr Marianne Beausang-Linder, Läkarhuset
Op: 4/10 Dr Marianne Beausang-Linder, Läkarhuset
325cc Round Moderate Plus profile, bakom bröstmuskeln

Annons
2013, January 3 - 10:52
kuttran (not verified)
anonym's picture
Tack för era svar! :-) det känns verkligen som att det kommer bli svårt att välja mellan dom här tre. Dom känns riktigt bra allihopa.
Jag antar att det slutgiltiga valet ligger i känslan man får. Det är ju viktigt att man känner sig trygg! Prismässigt är det ju inte så stor skillnad, och inte geografiskt heller (jag bor i Uppsala så har valt kliniker som ligger nära mig av bekvämlighetsskäl). 
 
Det som är viktigt för mig:
- att kirurgen och personalen är empatiska och gör mig trygg (har aldrig blivit opererad förut)
- att för och eftervården är bra 
- att kirurgen korrigerar eventuella fel utan att krångla
- att kirurgen tar bort kapselbildning utan att krångla, om det skulle uppstå (försäkring eller inte)
- att ärret blir snyggt (erfarenheter där!?) 
- att brösten blir fina
 
Av vad jag har läst så är alla kliniker/kirurger empatiska, trygga och har bra för och eftervård. Jag tror dock att Art Clinic och Läkarhuset har lite sämre eftervård eftersom de skickar hem en rätt snabbt efteråt. Jag skulle nog helst vilja sova över en natt
eller åtminstone vara på kliniken i typ 6 h så att jag är säker på att narkosen gått ut kroppen innan jag åker hem full med morfin och lugnande. 
Jag är väldigt osäker på hur pigga respektive klinik är på att korrigera och fixa kapselbildning. Där får ni gärna ge mig mer information ni som har erfarenhet. 
Vad gäller ärret så tror jag att alla tre kirurger är noggranna (men har inte sett så många efterbilder). Jag har sett skräckvideos på Youtube från Nackakliniken när de syr ihop snitten och dom ser ju förjävliga ut redan på op-bordet! Jag vill verkligen inte ha fula ärr. På Art Clinic så tror jag att man ska tejpa i 6 månader och det känns ju logiskt. Någon erfarenhet av kirurgerna? 
Jag har inte sett en enda bild av Anders Liss tuttar utan bara läst att folk är nöjda. Jag har inte sett så många från Marianne heller, men har läst att även hennes tuttar blir fina. Magnus tuttar blir ju verkligen superfina, så där vet jag att jag skulle bli nöjd. 
2013, January 3 - 11:53
TerryP
TerryP's picture
Offline
Last seen: 6 months 3 weeks ago
Silver
Joined: 2012-05-23 20:21
Anders Liss har opererat mig och jag är nöjd och komplikationsfri än så länge. Om du bor i uppsala tycker jag verkligen att du även ska välja en klinik där. Det är en trygghet att ha kliniken i närheten om det blir ngr komplikationer. De gånger jag sökte kontakt med kliniken efter operationen (pga att snittet öppnat sig lite på ett ställe och nässelutslag av tejpen) så fick jag svar och hjälp inom 2h.
 
Angående att bli hemskickad för tidigt, så operarade jag mig kl 8 på morgonen men åkte inte hem förrän 18.30 på kvällen. 
 
Om det blir fina ärr eller inte tror jag mer beror på hur din egen kropp fungerar eftersom det liksom ingår att kunna sy ihop snyggt som plastikkirurg :). Och om du bara ska göra förstoring och inte lyft så är ju ärren väldigt små ändå (tycker jag som har lyft ;)).
 
Lycka till!

Ålder 45 år

2013, January 3 - 12:03
Blondie79
Blondie79's picture
Offline
Last seen: 10 years 3 weeks ago
Silver
Joined: 2010-10-24 21:31

Jag har gjort fettsugning på art clinic i Uppsala. Supergullig personal och fint ställe. Kändes som en seriös och bra klinik. Tyvärr blev det lite missförstånd mellan min kirurg och mig beträffande vad jag önskade för resultat så det kostade onödigt mycket pengar. Men i övrigt är jag jättenöjd!!!!! Gjorde dock brösten på proforma i Stockholm - toknöjd!!!!

36 år, 166 cm, 62 kg, 2 barn

Stl före op: 75B
Stl efter op: 70F

101018 Body tite Art Clinic Uppsala - mage, flanker och insida lår.

110310 korrigering av mage och flanker. Passar på att ta ryggen

120802 Konsultation Proforma Clinic Örjan Gri

Annons
2013, January 3 - 12:10
kuttran (not verified)
anonym's picture
TerryP: Ja, det är lite så jag tänkt också. Jag känner mig tryggare när jag vet att Ackis ligger 5 min bort om det skulle vara så att jag råkade ut för någon allvarlig komplikation. Det är skönt att vara nära hemmet också. Det tar mig 20 min med bussen liksom. 
 
Okej, ja om man får opa sig kl 8 på morgonen och sen åka hem på kvällen är det ju lugnt! Jag har fått för mig att man stanna på Art Clinic och Läkarhuset några timmar bara. 
 
Ja, dom flesta gör nog snygga ärr... men sen så kan ju en del kirurger slarva också och vara olika bra. Jag har bara sett på Nackaklinikens op-filmer och ja, dom avskräckte mig. Han misshandlade in inlägget och sydde inte ihop snittet snyggt tycker jag. Skinnet var vikt på en film, som ett tyg som man inte nålar ihop ordentligt och som viker sig i symaskinen och bildar en liten flik... och så vill jag absolut inte ha mitt ärr... det ska vara rakt och fint. 
Men absolut, alla kroppar bildar ju ny hud olika... jag tror jag generellt får snygga ärr, men det måste väl vara skillnad också hur länge man skyddar dom med tejp? På Art Clinic ska man väl tejpa i 6 månader? Medans Läkarhuset säger 3 v? Det är iallafall det jag utläst från hemsidorna... Improva kommer jag inte ihåg. :-)
2013, January 5 - 22:55
Sockersöt
Sockersöt's picture
Offline
Last seen: 11 years 4 months ago
Silver
Joined: 2012-09-30 20:04
jag kom dit halv 8 på morgonen och ville hem direkt när jag vakna halv 11!! sjukt haha o då sa marianne att jag skulle lägga ner huvudet lite o poff så somna jag igen :) vakna halv 1 o ville promt hem o de fick jag men jag hade fått vara kvar om jag ville..dom hade sagt åt sambon att hämta mig runt 2..men jag ville verkligen hem..kändes mycket skönare o få ligga i soffan o kurera sig hemma. jag va så pigg när jag kom hem så jag fixa o städa o allt..de blir vad man gör de till :) jag bor oxå i uppsala så de kändes bra att ha nära hem =)
jag fick med mig citodon och alvedon hem för ca 4 dagar om jag inte minns fel.
tejpa skulle jag göra 2 månader men dom ville hellst att jag gjorde det mycket längre då ärren blir bättre ju längre du tejpar..
ha sportbh skulle jag ha på dag 4 efter OP tror jag o sen fram tills återbesöket 2 veckor efter op sen ytterligare 6 veckor. har den fortfarande än idag =)
(Läkarhuset)

1 barn, 27år, 166cm, 45kg
Strl före Op: knappt 70A, brösten försvann efter amning
Konsultation: 5/9 Dr Marianne Beausang-Linder, Läkarhuset
Op: 4/10 Dr Marianne Beausang-Linder, Läkarhuset
325cc Round Moderate Plus profile, bakom bröstmuskeln

2013, January 7 - 15:20
kuttran (not verified)
anonym's picture
Ja, det är nog väldigt individuellt hur man känner sig direkt efteråt :-) men skönt å veta att man kan stanna om man vill!
 
Nu har jag bokat in konsultation hos Marianne kl. 12 den 29 januari och fått en preliminär tid för operation 27 mars 7.30 
på morgonen :-) ska till en sköterska på Art Clinic imorgon och ställa lite allmänna frågor, och fråga om jag får se på några
bilder av Anders verk innan jag träffar honom. Dom har ju lite dyrare konsultation också, 700 :- istället för 500:- som de 
flesta tar. Om jag inte är nöjd med Marianne så gör jag nog operationen hos Anders istället... känns lite som att välja på
mamma och pappa nu ;-)
Annons
2013, January 7 - 15:22
kuttran (not verified)
anonym's picture
Min magkänsla säger mig att jag ska skippa Magnus... vet inte varför. 
Annons
Annons
Annons