SOLA? boobs 6 v. i morgon
Hej tjejer!
I morgon är tuttarna 6 veckor.
Jag känner mig som ett vandrande lik. Jo på riktigt, jag är vit som ett spöke. Inte kul någonstans. Vad tror ni om att sola? Jag vet att Strandkliniken anser att man bör vänta 6 månader pgaav inre ev. blåmärken, ärrläkning mm. MEN, om jag tar 2 lager tejp o har BH? Funkar det då? Vill ju få lite hudfärg. Tror att jag skulle gilla mina boobs bättre då. Dessutom är brunt fläsk bättre än vitt ;) Ska köpa träningskort denna vecka också, Oya sa att jag fick börja träna bara jag tog det lugnt med armarna. Någon som solat innan 6 månader? Dog ni?
VAD TROR NI? RÅD o ERFARENHETER TAS EMOT!
181 cm. 69 cm under bysten.
---OP 2- höst2010 Dr. Carl-Johan Gustafson Proforma----
High profile 700cc runda geléhallon framför muskeln cohesive I
97, 8 cm över bysten.
Jag talade med min läkare senast igår och frågade om just solningen efter op och han sa att det är helt ok så länge du skyddar ärr med tejp eller solkräm.. 3 lager tejp är som solskyddsfaktor 20-25 sa han. Det var skönt att höra då jag är ett riktigt sol freak!
Sola du men skydda ärren!
Jag solade rätt tidigt,men körde med minst dubbel tejp o kanske ett linne som ja la precis vid ärren bara..
Jag lever iaf...
...
Tejpar du o har bh tror jag inte det är farligt!
Du har ju då skyddat ärren ju!
Tack tjejer! Då blir det solarieöarna för mig strax
Brunt fläsk är som sagt snyggare än vitt. Jag har gått upp 3 kilo sen min OP (mycket "tycka-synd-om-sig-själv-godis & läsk) så nu måste jag panikartat ner, ALLA TIPS TAS EMOT!
181 cm. 69 cm under bysten.
---OP 2- höst2010 Dr. Carl-Johan Gustafson Proforma----
High profile 700cc runda geléhallon framför muskeln cohesive I
97, 8 cm över bysten.
Spring som en galning och ta en kur nutrilett så är dina 3 kg puts väck borta :).
Ålder: 20
Längd: 165
vikt: 56
Konsultation: 7/4
Op: 11/5
Bh före: 70b
Efter: ?
CC: 250
Men ärren har vi väl de flesta i armhålan, och hur ofta ligger man med armarna över huvudet när man solar?
iofs om man solar solarie, men på sommarn, på stranden? det är väl ingen fara att vistas normalt på stranden efter någon månad? eller?
Jelliod : ser att du också ska sätta in 380 cc=)
Vilken st har du innan op:n?
Om du vill gå ner i vikt o sen kunna behålla det, så ta en rask promenad 5 dag i veckan i en timme, se till att ät rätt, var tredje timme..Frukost, lunch, middag, kvällsmål samt 2 st mellan mål..Du måste ha i dig mat för att kunna förbränna fett..Gå gärna innan frikost, då har du som bäst förbränning..Lovar dig en fast kropp..Lycka till...Snygg kropp me nya boobs..
Jelliod: Jag valde att få mina ärr under brösten, de sitter i vecket o syns knappt. Antar att de knappt är märkbara när de slutat vara röda.
Ravishing: (ska nog fundera på nutrilett också, men är det inte jäkligt äckligt? Eller är det därför man blir smal?) Springa känns lite läskigt med de nya väninnorna, men vad tusan. Någon gång måste vara den första. Vad tror du om aerobics?
181 cm. 69 cm under bysten.
---OP 2- höst2010 Dr. Carl-Johan Gustafson Proforma----
High profile 700cc runda geléhallon framför muskeln cohesive I
97, 8 cm över bysten.
3 lager tejp topless eller 1 lager tejp o bh? Har jag förstått rätt? Hittade ingen solskyddsfaktor hemma i badrumsskået
181 cm. 69 cm under bysten.
---OP 2- höst2010 Dr. Carl-Johan Gustafson Proforma----
High profile 700cc runda geléhallon framför muskeln cohesive I
97, 8 cm över bysten.