Annons
3 posts / 0 new
Last post
#1 2013, May 12 - 22:37
Adstrum
Adstrum's picture
Offline
Last seen: 11 years 5 months ago
Silver
Joined: 2012-10-04 13:23

*Bilder* Brett mellan brösten??

Känns som att jag har väldigt brett mellan brösten, och dom sticker ut väldigt mycket i sidorna. Jag hade redan innan op brett mellan var inget jag direkt störde mig på då och fick veta av min kirurg att mellanrummet kommer bli desamma efter op att det inte går att flytta dem närmre. Är det någon annan där ute som har lika brett mellanrum? Och kommer jag ens kunna få till en fin klyfta med en bra bh? Tacksam för svar.

23 år
156,5 cm
46 kg
Inga barn
Konsulation polarklininen umeå augusti 2012
Konsulation hermelinen/sensia luleå september 2012
Konsulation hermelinen luleå 2 februari 2013
Operaton bröstförstoring Mentor 250 cc hp framför samt ankarlyft Olafur Jacob

Annons
2013, May 12 - 23:03
hallonbåten
hallonbåten's picture
Offline
Last seen: 6 years 9 months ago
Silver
Joined: 2013-02-24 10:57

Jag har också brett mellan brösten, lite bredare än dig och hade det innan jag opererade mig med så var rätt inställd på det, tycker det är rätt fint faktiskt :)
När dina bröst har mjuknat lite mer kommer du säkert att få en jättefin klyfta! :)

0 barn, 22år, 172 cm, 53 kg
Strl före op: 75B
Strl efter: vet ej än
Konsultation: 2/4 plastikkirurgiska insitutet

2013, May 12 - 23:15
Dewdrop
Dewdrop's picture
Offline
Last seen: 9 years 9 months ago
Silver
Joined: 2013-04-12 21:37
Även jag har minst lika brett mellan brösten som du har. Min kirurg sa också att eftersom det var så före så kommer det att vara så nu också. Om han hade flyttat in implantaten så hade bröstvårtorna (som blivit kvar på sin ursprungliga plats) börjat peka ut åt sidorna. Det vill jag ju inte. Så jag får lätt 4 fingrar mellan mina bröst. Ser lite fånigt ut, javisst, men med BH så ser det inte alls så brett ut. Mina bröst går inte ihop så att de trycker mot varandra då heller men det är ett väääldigt litet mellanrum.
Jag hade inte alls fattat att man har "samma" bröst som innan operationen, fast större. Nu förstår jag att det är självklart att det är så. Jag hade alltid push-up innan op så jag hade aldrig tänkt på att de satt långt isär när jag var naken. Jag ville helst inte titta mig i spegeln naken innan op... Nåja, det är inte hela världen. Det är i alla fall bättre med stora bröst långt isär än inga bröst långt isär, tänker jag. ;-)
Du kan titta på mina bilder om du vill.

Fött och ammat 3 barn, 40 år. 163cm, 52kg
Strl före op: 70A
Strl efter op: 65F
Konsultation och op feb -12, Dr Göran Elmerstig, Citadellkliniken
400cc samt 420cc hög profil, bakom bröstmuskeln
Korrigering av höger protes april -13, Dr Johan Nordqvist

Annons
Annons
Annons