Annons
3 posts / 0 new
Last post
#1 2010, December 12 - 13:45
Madde
Madde's picture
Offline
Last seen: 12 years 2 months ago
Silver
Joined: 2010-11-28 16:27

Kontroversiell fråga: bukplastik bekostat av landstinget eller ej

Jag tänkte ta upp en känslig fråga här. Jag läste i en annan tråd att man inte vill berätta att man betalt operationen själv, för att omgivningen då ska tycka att man är fåfäng. Det känns mer berättigat om landstinget betalt buklplastiken. Men är det inte lite orättvist att vissa får sin operation betald av landstinget medan andra får betala upp mot 70 000 kr? Kriterierna får godkänd operation är diffusa. olika mellan landsting, och inte konstanta. Har man turen att träffa rätt läkare, har god verbal förmåga, är tillräckligt envis eller gråter tillräckligt mycket kan man ibland övertala om en op. Och kriterierna handlar alltid om antal cm häng, delade bukmuskler tycks inte vara skäl nog, även om det kan ge större besvär. Detta är en genusfråga, jag är övertygad om att om det var majoriteten män som led av delad bukmuskler skulle en operation vara standard, utan förödmjukande behandling för att komma dit.

Jag misstänker att det kan vara en kontroversiell fråga detta, då många här fått op via landstinget. Men vore det inte rättvist om ALLA som fått besvär efter graviditet (eller viktnedgång) får hälp, eller ingen? Lika för lika?

Bukplastik 2/11 2010
Total Om-operation av bukplastiken oktober 2011

Annons
2010, December 13 - 20:41
Zazziz (not verified)
Zazziz's picture

Visst kan det tyckas orättvist, men att ALLA skulle få hjälp via landstinget om man tycker magen är lite pluffsig är ju såklart orimligt. Men att det skulle finnas nationella riktlinjer som är lika över hela landet vore ju såklart bäst och mest rättvist. 

Jag fick min operation via landstinget men då hade jag ett ordentligt häng, vet inte hur många cm så men kirurgen hade tagit bort ca 25 cm där det var som mest. Men det var en väldigt basic op, bara framsidan och ingen fettsugning eller ihopsyning av bukmuskelaturen. Opererades av en "vanlig" kirurg (med vana av dessa operationer men inte plastikkirurg...) på ett vanligt sjukhus. Även det kan ju tyckas orättvist när jag vet andra i andra län som blir opererade "fullt ut" av riktiga plastikkirurger.

Men jag är tacksam att jag fick denna möjlighet trots allt, är väldigt glad att jag fått både Gastric Bypass och Bukplastik "gratis" då det gjort att jag mår så mycket bättre, både fysiskt och psykiskt!

2010, December 15 - 18:08
lintor (not verified)
Zazziz's picture

Som sagt, det är ett ganska känsligt ämne...

varför har jag inte samma rätt till min "vanliga" kropp igen efter en graviditet med hängande skinn och delade magmuskler, då min kropp råkade reagera så på att ha ett barn därinne?

Medan en överviktig person (som "försatt" sig i sin situation på egen hand genom att äta för mycket och träna för lite tex.) ska få en bukplastik och bröstlyft efter att ha gått ner i vikt. Det är ju också bara estetiskt...

Tycker landstingen borde ha gemensamma riktlinjer i hela sverige. En del ställen har överenskommelser med plastikkliniker i sitt närområde att de ska få utföra de plastikingrepp som Landstinget tillåter. Medan de som bor i län utan plastikkliniker inte alls har sådana fördelar.

Sjukvården borde vara lika för alla i Sverige. Man ska inte ha fördelar/nackdelar bara för man råkar bo i fel/rätt län.

Annons
Annons
Annons