#1
2011, September 21 - 18:52
Ont i mina ärr?
Hej!
Är det normalt att ha ont, alltså väldigt ont i ärren efter en vecka? (bröstoperation) har mina ärr i bröstvecket.
Är vääldigt stel och kan knappt ta mig upp ur sängen eller gå normalt :/
det bränner och.. ja en massa lustigheter, men framför allt att det gör ont konstant...Nån mer??!
När brukar smärtan lägga sig?
Tacksam för svar.
Kram
Annons
Annons
Annons
Nej i mina ärr har jag inte haft direkt väldigt ont. Vet inte ens om jag har haft ont i själva ärren. Jag tycker du ska ringa till din läkare eller klinik och berätta om det. För om det är en infektion är det bra att komma på det så tidigt som möjligt. Så kontakta dom snarast tycker jag.
Tjej på 21 år som har valt att förstora brösten pga väldigt små bröst innan. Gick från en liten a kupa till en antgligen fyllig c kupa(har inte provat någon bh än). La in 300cc runda gelehallon framför bröstmuskeln på specialistkliniken i Göteborg.
Vill ju inte låta negativ så men... jag har ont, ont och ont och det är två veckor imorgon. Ibland sitter smärtan i ärren, ibland för att det spänner, ibland hugger det till. Känner mig också stel och orörlig när jag tar mig upp ur sängen. Var ut på min första lite "längre" promenad idag, då kändes brösten jättetunga.
Har sökt runt här nu i massa trådar, och kommit fram till att det verkar vanligt.
Menar bara att du kanske inte behöver vara orolig!!
KRYA!!
35 år, 2 barn. 70 c
Op.datum 8/9 2011
Mentor 400 cc HP framför muskeln
Örjan Gribbe Proforma Clinic
Nej det är säkert vanligt att man har ont. Men jag tänkte att det är bättre att vara på den säkra sidan bara :)
Tjej på 21 år som har valt att förstora brösten pga väldigt små bröst innan. Gick från en liten a kupa till en antgligen fyllig c kupa(har inte provat någon bh än). La in 300cc runda gelehallon framför bröstmuskeln på specialistkliniken i Göteborg.
Det finns fler som har ont ser jag, aj aj..
Samma här, jag va också ute en stund idag, och herregud vad brösten var tunga, helt andfådd när jag kom hem..hoppas det lägger sig snart.
Ja. det hugger och bränner, ibland gör det så jäkla ont och ibland är det "behagligt" ...
Bara det inte är nån infektion..man får väl ringa och höra med kliniken imorgon!
Men man tycker det borde vara normalt att det gör ont, då nerver osv ska hitta "hem" igen :)
men vad vet jag..
Kram :)
Absolut!! Vi har ju betalat för det också!!
Men jag tycker oavsett om jag kontaktar dem så tycker jag att det lugnande att läsa här
35 år, 2 barn. 70 c
Op.datum 8/9 2011
Mentor 400 cc HP framför muskeln
Örjan Gribbe Proforma Clinic
Ja fy det bränner, hugger så jag måste stå helt still o bara grina illa AJ, ner ifrån ärret o utsidan pa bröstet , men jag har ringt Gunnar o det är läkning o nerver o det är bara att vänta. Men det är ju så tråkigt. Har hört en del som det tagit två , tre veckor innan det släpper. Vill ju dom ska bli som vanliga bröst. Mina är bara6 dagar. Har svårt att få upp armarna över huvudet o är ju allmänt handikappad. Hoppas det går över för oss snart
37 år, 175 cm, 65 kg, 2 barn = urammade bröst
Bh 75a som hoppas bli en visuell 75c som blev en 70F =)
Ca 80cm runt bröstkorgen
400cc framför muskel, Mentor moderat plus profil, 132mm bedd, 40mm projektion.
OP Plastikakademin Linköping Gunnar K
Mina bröst är fyra veckor gamla och jag är fortfarande öm i ärren.
Framför allt på morgonen när jag kliver ur sängen.
Längd:165cm
vikt: 55kg
bröstförstoring på proforma den 23/8 2011 ankarlyft dec 2012
storlek: 350cc framför muskel
puh...då är jag inte ensam om detta..
Jag får inte ens upp mina armar, så jag känner mig totalt handikappad..
Men vi får hoppas på att vi blir bättre snart och att vi slipper det onda :)
tänk så skönt när allt bli normalt, oj! :D underbart!
Kram
Ja, ser verkligen fram emot det! Idag är mina två veckor, och jag kan röra armarna obehindrat. Kände till och med idag när jag lämnade på dagis att brösten rörde sig lite när jag gick
Det högra bröstet tar nästan livet av mig på nätterna, vet inte vad som händer, men det är nåt som jag känt bara på nattetid, senaste 4-5 nätterna. När jag vaknar för att ändra läge, vilket sker ofta eftersom jag inte gillar att sova på rygg, och jag liksom skjuter upp bröstet för att hasa lite åt sidan eller uppåt på kudden, då känns det som att det går en blixt genom bröstet, ner längs hela armen och ner i handen, som blir stel och jag får svårt att böja fingrarna! Smärtan är bland det värsta jag känt i hela mitt liv, paniken blir total och när jag tror att jag inte kan hålla mig längre från att skrika högt och väcka hela familjen, så släpper det. Efteråt känns det alldeles hett i bröstet, och då får jag för mig att det svullnar ytterligare. ?????
Surrig berättelse, men kan inte förklara bättre. Jaja..
Ska försöka med en liten promenad idag med, även om det känns lite obehagligt.
Ha en bra dag tjejer, kram :)
35 år, 2 barn. 70 c
Op.datum 8/9 2011
Mentor 400 cc HP framför muskeln
Örjan Gribbe Proforma Clinic
Jag tycker smärtan är värre än att föda barn haha..somsagt har haft det jävligt jobbigt! :O
Känner precis som dig...fast jag har ständig värk i mina armar och fingrar :s mest i vänstra, blir det så efter BröstOp?