Annons
17 posts / 0 new
Last post
#1 2010, September 23 - 16:59
sara89
sara89's picture
Offline
Last seen: 12 years 9 months ago
Silver
Joined: 2010-08-11 00:21

Sanningen om Pueraria Mirifica!

Hej alla som är nyfikna på Pueraria Mirifica!

Jag har nu testat Pueraria Mirifica i en månads tid, och jag kommer att uppdatera er med bilder och med min uppfattning av det månad för månad. Så att ni själv ska kunna avgöra om ni ser någon skillnad och få höra hur jag upplever det! Jag hoppas på att ni får den informationen ni behöver, annars är ni välkommna med frågor.

Månad 1:

Jag ska få i mig en liter mjölkprodukter per dag för att det ska bättra på processen och det kommer jag göra så länge jag äter kuren.

Dom första 2 veckorna såg eller kände jag inte så stor skillnad alls, jag försökte tänka extra om jag märkte någon skillnad eftersom att jag är rätt ivrig av mig, men jag bestämde mig för att ta det lungt eftersom att vissa inte märker resultat för än efter 2-3 månader.

3:e veckan sa min expojkvän "Gud va fylliga dina bröst har blivit". Hmm, ja det hade dom faktiskt. Ökat i volym skulle man kunna säga. Och nu har brösten gjort det ännu mera. Det kanske inte syns så mycket på bilder ännu men det känns när man klämmer på dom. Brösten var mer knöliga inuti förut om man kände noga, nu är dom jämna och spänstigare. Mina Bh:ar som tidigare suttit lite si sådär när man böjt sig fram och så sitter nu perfekt.

Det enda tråkiga som jag märk är att det ena bröstet har blivit lite större än det andra. Men det kommer bli lätt att ordna nu i månad 2 då jag ska börja smörja med kräm eller serumet. Då jag tänkt att jag ska smörja lite mer på det mindre bröstet och lite mindre på det som är större.

Så här här får ni bilder från innan och efter, dom första två bilderna är från före och dom andra två är efter en månads kur.

Månad 2:

Nu har det gått två månader och jag börjar mer och mer märka förändring, visst jag håller med om att det kanske inte syns så mycket på biderna, men det känns och syns i bh:arna att det börjar bli ont om plats.. Det känns att dom har blivit mer fylliga runtom, innan var det mer löst än fylligt.

Det dåliga jag märkt medans jag ätit Pueraria Mirifica är att jag har fått mycket mer finnar och dålig hy, bland annat på ryggen då jag haft 2 finnar innan max i hela mitt liv och nu kommer det och går lite hur som hellst så det måste vara på grund av tabletterna, men eftersom att jag valt att göra det här i ett halvår så är det nånting jag kan leva med så länge och hoppas på att brösten blir större. Just nu äter jag dom som vanligt men smörger med kräm och serum varje morgon och kväll. Har kännt nu på den senaste veckan att brösten har börjat ömma mer och mer och jag antar/hoppas att det är av "växt". som sagt många ser inte resultat för än efter 2-3 månader, men eftersom jag märker att det händer grejer så har jag stora förhoppningar!

Vi hörs igen om en månad med förhoppningsvis bildresultat!

Mvh Sara.

Sara89

Annons
2010, September 23 - 17:12
VarÄrDom (not verified)
VarÄrDom's picture

Du har jättefina bröst, men jag ser inte någon skillnad mellan dom faktiskt.

2010, September 23 - 17:19
sara89
sara89's picture
Offline
Last seen: 12 years 9 months ago
Silver
Joined: 2010-08-11 00:21

Tack tack! Nej jag håller med det syns inte så mycket än, men det känns att det händer saker..

Så vi får se och hoppas att det hänt lite mera till nästa månad så att det syns också!smiley

Sara89

2010, September 23 - 17:53
Fear
Fear's picture
Offline
Last seen: 3 years 6 months ago
Silver
Joined: 2010-08-04 23:20

Jag håller med ovanstående, jättefina bröst men ser inte heller någon skillnad frown

29 år, 162 cm, 55 kg

2019/04/24 - Operation uttag av implantat, Proforma Clinic
2019/04/12 - Konsultation uttag av implantat, Proforma Clinic
2010/09/17 - Operation Läkarhuset Norr, 400 cc framför muskeln

Tycker de är för stora, för jobbiga och ångrar att jag satte in implantat.

Annons
2010, September 23 - 18:06
Celinus
Celinus's picture
Offline
Last seen: 9 years 10 months ago
Silver
Joined: 2010-08-20 17:04

Jag höll på med det där i 5 månader. Hände inte ett piss kan jag säga...

Fanns en tjej som bloggade om det där och höll på i 8 månader. Hände ingenting heller... jag tror ärligt talat att det är bullshit.

men det ska bli spännande att se om det händer något för dig! man kan ju alltid hoppas :)

1.70 cm, 53 kg, Innan: 65/70A Efter: 65E/70D
OP: Proforma Michael Olenius 22/9, Mentor, 350 cc, framför, MP, runda

2010, September 23 - 18:23
henke1975
henke1975's picture
Offline
Last seen: 10 years 7 months ago
Joined: 2010-07-31 20:54

Ska bli intressant att läsa om din utveckling. Tyvärr så får jag ju inte se några bilder  crying, så jag kan inte komentera om det blivit någon skillnad.

Kön: Kille
Ålder: 35år
Längd: 178 cm
Vikt: 88 kg
Önskad vikt: Så smal som möjligt. Under 80 iallafall
Mått Över/Und

2010, September 23 - 19:31
Älskasommar (not verified)
VarÄrDom's picture

Oj så snygga bröst!! :) Dem behöver du absolut inte göra större ;)

Annons
2010, September 23 - 19:31
Flisan79
Flisan79's picture
Offline
Last seen: 3 years 10 months ago
Silver
Joined: 2010-08-29 09:24

En liter mjölk om dagan a la 50 kcal/100g (ca 500 kcal/per liter/kg) borde ge en viktökning på ca 0,5 kg per v om du inte drar in på annat eller tränar extra mycket. Skulle tippa på att lureriet ligger där. Extra vikt=extra fett i tuttarna...hahaha

Ålder: 34

Längd: 175

Vikt: 58

Barn: 3

Bröst innan barn: fylliga och fasta 70-75 C

Bröst under amning: 75 e

Bröst nu: urammade 70 b

2010, September 23 - 19:41
Marina
Marina's picture
Offline
Last seen: 2 days 9 hours ago
Moderator
Joined: 2010-04-14 19:00

Celinus wrote:

Jag höll på med det där i 5 månader. Hände inte ett piss kan jag säga...

Fanns en tjej som bloggade om det där och höll på i 8 månader. Hände ingenting heller... jag tror ärligt talat att det är bullshit.

men det ska bli spännande att se om det händer något för dig! man kan ju alltid hoppas :)

För att veta - var det Pueraria Mirifica du använde? Vilken dygnsdos?

Det finns nämligen andra Puerarior också, t ex Lobata, och andra växter som innehåller phytoöstrogener, men Mirifican är den som har den högsta halten - vad jag har förstått. Det finns ett flertal studier som tyder på en viss effekt - men visst, inte som 400 cc högprofil ;-). Även Pueraria Mirifica brukar inte ge effekt förrän efter 6-8 veckor, så vi får väl se. Jag håller med om att enmånadsbilderna inte visar så stor skillnad, speciellt som vi är vana vid mer markanta förändringar härblush, men ofta är det ju man själv som märker först. Hur många här skriver inte om DB och rippling, men lyckas inte fånga det på bild...

Moderator, medlemsansvarig och delägare i POF.
50 år, 164 cm, 72 kg
Ca femton års trasslig brösthistorik som finns beskriven i min profil, som ligger till grund för mitt engagemang i POF.
Missa inte att det är ett nytt POF på gång och att ni behöver ha en aktuell mailadress för att kunna logga in när det är dags (ca senhösten 2023, är prel.planen)!

2010, November 23 - 18:27
henke1975
henke1975's picture
Offline
Last seen: 10 years 7 months ago
Joined: 2010-07-31 20:54

Denna tråden verkar ha tagit slut, ingen som har någon mera info?

Kön: Kille
Ålder: 35år
Längd: 178 cm
Vikt: 88 kg
Önskad vikt: Så smal som möjligt. Under 80 iallafall
Mått Över/Und

Annons
2010, November 23 - 18:38
Sarimus (not verified)
VarÄrDom's picture

Testade också sånt där i flera månader. Inget resultat över huvudtaget. Men jag hade tur och fick tillbaka lite av de pengar jag lagt ut på det. MEn Dem är smarta. Köper tabletterna jätte billigt från typ kina. Och säljer dem dyrt här. Sen kan de iaf betala tillbaka lite eftersom de tjänar så pass mycket på dem ändå... Lurendrejeri skulle jag säga =) 

Annons
Annons
Annons