#1
2013, January 1 - 01:59
Ont i övre magmusklerna
Funderar lite på vad som e normal/ vanligt.
Jag har ofta kramp i övre magmusklerna och jag har hela tiden ont i dom ända ner till naveln, senaste veckorna har jag okså haft ont i naveln, känns som att någon drar i den innifrån. Nu senaste 2 veckorna har min övre mage okså börjat bukta utåt väldigt mycket,konstigt! Är det någon som har/ haft liknande eller bara har en tanke på varför ?
9 veckor har gått sen min bukoperation och jag har// haft en svår tid med infektioner efter knfektioner ,necroser och mycket vätska och smärta, kanske något med det att höra okså?
—
3 barn, 33 år,158cm, 71kg
Gjort bukplastik 24/10-12 på ak Stockholm.
Annons
Annons
Annons
35 år fyra barn
172cm
68kg
Konsultation KKAB 22 April
OP: Stefan Modin 23 Juni förstorning + lyft
Känner igen mig i allt! 12 veckor sen min op. Övermagen putar ut och jag har jämt känningar i musklerna. Halkade på isen förra veckan och trodde jag skulle dö typ. Den senaste veckan har jag haft jättebökigt i navelområdet. Det känns som om nåt "ligger fel" och det känns obehagligt när jag lutar mig framåt så att området veckas eller hur man ska säga. Tycker allt känns sladdrigt och svullet och jag har inte riktigt kommit på hur jag ska träna magen heller eftersom det gör så ont i musklerna. Kan fortfarande inte resa mig rakt upp om jag halvligger i soffan. Ska på ny konsultation den 15/1 för andra op så då får jag väl höra om allt läker som det ska och är normalt eller inte.
2 barn. 40 år. GBP maj 2011.
Bukplastik på Plastikakademin i Linköping 5 okt 2012.
Ny konsultation hos Gunnar Kratz 15/1-2013.
Har gjort ett bröstlyft, armplastik med snitt som fortsatte ner i armhålan och ner i höjd med halva bröstet för att tighta t
Kimzzn, jo det kanske har med stygnen att göra, så svårt när man inte vet vad som är "normalt" och om det är som det ska. Nästa vecka ska jag träffa kirurgen så får vi se, jag är faktist lite bättre:):) jag hoppas Vekligen att det har vänt nu!
Går det bra för dig?:)
Daphne : då hoppas vi på att det är normal läkningsprosess :) annars är du nöjd? Har svullnaden laggt sig?
3 barn, 33 år,158cm, 71kg
Gjort bukplastik 24/10-12 på ak Stockholm.
Hm, svullen eller julfet? :))) Svårt att avgöra just nu..... Har väl gått upp lite över julen. Är dock ganska sned över magen. Finns mycket mer skinn på min vänstra sida och jag tycker också att jag överlag har för mkt skinn kvar fram på magen. Så helt nöjd är jag inte. (Svullnar ganska mkt när jag har tränat.)
2 barn. 40 år. GBP maj 2011.
Bukplastik på Plastikakademin i Linköping 5 okt 2012.
Ny konsultation hos Gunnar Kratz 15/1-2013.
Har gjort ett bröstlyft, armplastik med snitt som fortsatte ner i armhålan och ner i höjd med halva bröstet för att tighta t
Tråkigt, skinnet skulle ju bort! Men dom kan kanske korrigera det? Eller så kanske set blir bättre när allt läkt klart. Känner mig hyfsat plufsig okså men jag har läst om flera som gör det runt våra veckor så jag hoppas det går över!
3 barn, 33 år,158cm, 71kg
Gjort bukplastik 24/10-12 på ak Stockholm.
3 barn, 31 år, 164 cm, 67 kg
GBP Centrum för titthålskirurgi okt. -11
Bukplastik Norrlands universitetssjukhus dec. -12
Planerad korrektion av bukplastik 16 okt. -13
Ja det ska gå att korrigera under lokalbedövning har jag läst:)
Välkommen hit! Det är jätteskönt att läsa andra funderingar osv man känner igen sig mycket:)
3 barn, 33 år,158cm, 71kg
Gjort bukplastik 24/10-12 på ak Stockholm.
38 år. 3 barn
165 cm 63 kg
Full bukplastik i slutet av okt bokad.
Jonas Röjdmark Akademikliniken
Musse: va roligt ha ha kanske vi sågs:) såg några st faktist men man va rätt tankad så minnet sviker.va skönt att höra, då känns det som att det ska vara så här nu:) kanske jag hamnat i rätt läkningsfas nu:)
Va faktist där på omplåstring i dag, senaste veckan har jag läkt mer än alla andra veckor tillsammans så nu känner jag mig mycket starkare:) necroserna är borta och det har börjat läka fint! Vätskan har slutat rinna och jag mår mycket bättre:) är livrädd för att sluta med pencilinet i morgon ha ha. Dr riikka op mig:)
3 barn, 33 år,158cm, 71kg
Gjort bukplastik 24/10-12 på ak Stockholm.
38 år. 3 barn
165 cm 63 kg
Full bukplastik i slutet av okt bokad.
Jonas Röjdmark Akademikliniken