Ärrkorrigering - När kan man springa?
Jag korrigerade ett fult gammalt ärr på magen ca en dm ovanför naveln för 6 dagar sen. Gjordes av plastikkirurg i lokalbedövning med stygn i två lager. Är tejpad och har självabsorberade tråd. Han sa att jag skulle låta bli att gymma 2 veckor för att inte utsätta ärret för att spännas ut för det kan bli bredare då. Får inte heller hänga i armarna eller sträcka på mig mycket och sånt på ett bra tag. Samma syteknik och typ lika stort ärr som vid en bröstop.
Det var tydligen okej att gå powerwalks så fort jag orkade och inte hade för ont så det har jag gjort. Men jag vill springa. Behöver löpträna.. glömde tyvärr fråga om det och fick op genom plastikkirurgiska inom landstinget så omständigt med telefonkö att försöka få tag på nån att fråga. Ärret är ömt när man tar på det och stramar lite men inte så jag tänker på det när jag är ute och går. Har inte ont så jag är störd av det..
När tror ni det är okej att springa? Hur stor skillnad kan det vara mot att gå pws om man tänker på påfrestningen på ärret?
Jag tog bort ett fult ärr på ryggen och hade då efteråt några stygn, fick inte heller träna. Så jag gjorde inga direkt fysiska aktiviteter och trots det sprack stygnen upp. Så måste tillbaka dit om några månader och göra om det. För tillfället ser det värre ut än innan jag korrigerade ärret.. 2500 helt bortkastat. Jättetråkigt :/ Så jag hade varit så försiktig som möjligt om jag vore du. Springa hade jag nog inte vågat, däremot gå pws.
Gjort läppförstoring + fillers i näsan
Intresserad av: Näsplastik
Konsultation 22/1 Lidingökliniken
Jag tänker att springa är en större påfrestning på kroppen på alla sätt och vis jämfört med gång, både när det gäller "stötarna" när man slår i backen, spänning av musklerna osv... Jag skulle vänta :)
Ej barn, 22år, 161cm, 58kg och 13 i bröstbredd.
Operation: Bröstförstoring
Strl före op: ca. 65AA
Strl efter op: ca.65G
Konsultation:24/4-14 Patrik Höijer L&E
Operation: 15/5-14 Patrik Höijer L&E
Återbesök: 29/5-14 Ssk L&E
Återbesök (6mån): 26/9