läppförstoring-missnöjd. hjälp?
Hej!
Jag fyllde i mina läppar med emervel för 5 dagar sen med knappt 1 ml. Jag haft det preparatet innan och vart hur nöjd som helst. Hursom helst: ju längre tiden går desto mer missnöjd blir jag.
Det känns som det är en liten grop på underläppen (antagligen ligger det material runt omkring) och mitten på överläppen ser assymmetrisk ut. Känner mig ledsen och ju mer jag tänker på det desto fulare och värre blir det.
Har kontaktat sjuksköterskan och hon har bett mig komma in ifall jag fortsätter vara missnöjd. Har tyckt och läst att hon är kunnig och kompetent,, vilket gjorde att jag litade väldigt mycket på henne. Vet ni om det kommer kosta om hon ska förändra något? Eller är det vanligt att det är assymetriskt när det är svullet? Kan det ens vara svullet fortfarande? Ska jag massera? Har hört både och. Blev många frågor.
Väldigt tacksam för svar :)
Det är normalt med klumpar i upp till 2 veckor, vänta.
Och om det var du som skrev tråden om emervel så rekommenderade jag att hellre ta juvederm eller teosysal. Ta det nästa gång ist. Ingen som använder emervel längre.
Inga barn men kanske snart, snart 27år, 161 cm, xx kg
Bröstförstoring genomförd
Op 2015
300 cc-ish bakom
Strl före op:70b/c?
Strl efter op: 65D/E
Okej, tack för svar! Tycker du jag ska vänta även fast det ser ojämnt ut på överläppen? Nej, det här är mitt första inlägg här, men bara av ren nyfikenhet; varför rekommenderar du inte det? (eller det kanske jag inte vill veta nu när jag ändå har använt det haha)
Hehe nä det är ingen dålig produkt! Bara att juvederm eller teosysal är
Bättre!
Vänta 2 veckor, å om det är klumpigt då hade jag masserat läpparna hårt (dra utåt från mitten) i några minuter varje kväll i 2 veckor. Det har jag iaf hört från en behandlare att det ska hjälpa! Mina klumpar försvann av det iaf! :) kan ju bli klumpar med alla fillers - beror på hur kroppen reagerar å hur hårda fillers är. Om det inte har hjälpt efter 2 veckor med massage hade jag gått tillbaka eller till ngn annan å injicera för att
Jämna till. Med emervel. För man ska helst inte blanda fillers, ska gå ett halvår emellan mellan dom flesta fillers. Eller så hade jag bara väntat några
Månader på att det skulle försvinna å fortsätta massera å sedan injicera teosysal!
Inga barn men kanske snart, snart 27år, 161 cm, xx kg
Bröstförstoring genomförd
Op 2015
300 cc-ish bakom
Strl före op:70b/c?
Strl efter op: 65D/E