Annons
8 posts / 0 new
Last post
#1 2010, May 26 - 19:02
anonym (not verified)
anonym's picture

Förvirrad efter dagens konsultation

Idag har jag varit på en konsultation med Peter Zachrisson på Art Clinic. En mycket tillmötegående och trevlig människa men som nu gav mig massa nytt att tänka på! frown

Han lyssnade på vilket resultat jag vill uppnå och mätte mig och kom sedan med sitt förslag. Han menade att jag bör ta anatomiska implantat om jag vill lägga framför muskeln (vilket jag ska) för att få bästa resultat. För att få ett lyft av brösten och få mer underpol än vad jag har idag så behövs mer projektion vilket jag förstår. Jag hade tänkt att High profile skulle lösa den biten men Peter menade att det inte blir bra att lägga det på mig framför muskeln då det kommer bli lika bulligt på överpolen och då får jag ett onaturligare och bolligare utseende. 

De implantat han rekommenderade till mig var Mentors CPG 322 på 330 cc till ena och 295 cc till det andra. Det som är på 330 har en bredd på 12 cm och en höjd på 11,3cm. Projektionen är 5,1 cm. Dessa liknar då High profiles 375 cc som har en bredd på 12 cm och en projektion på 5 cm men då är de ju runda och putar lika mycket ovanför som under bröstvårtan.

Jag tänker dock att gravitationen gör att även runda blir aningen anatomiska och har inte ens funderar över annat än runda implantat. De anatomiska finns ju dessutom bara i cohesive 3 och jag är rädd att få två tegelklumpar till bröst.

Nu några frågor:

Någon som har cohesive 3? Hur känns de?
Någon här med anatomiska? Bilder?

Andra tankar ni kan tänkas ha om de råden jag fått idag? 

Imorgon är det nästa konsultation med Fredrik Gewalli, skall bli spännande att höra om är inne på samma spår!

Annons
2010, May 27 - 09:56
Geléhallonet78 (not verified)
anonym's picture

Lycka till idag hos Fredrik! Ska bli spännnade att höra vad han säger.

Kram

2010, May 27 - 12:52
Jordan (not verified)
anonym's picture

Tippar på att du kommer att bli än mer förvirrad, då jag är tämligen säker på att du kommer att få en helt annan rek av Gewalli, därav ska man i slutändan lita på sin egen magkänsla/sunt bonnförnuft helt enkelt, med hjälp av andras erfarenhet därtill, hamnar man oftast mest rätt!smiley

2010, May 27 - 21:27
ElviraC (not verified)
anonym's picture

Ja, kanske är jag om möjligt ännu mer förvirrad nu! Men någon gång skall det väl bli rätt och idag kändes det bäst hittills av mina fyra konsultationer. smiley

Gewalli var den första som tog riktigt god tid på sig och visade foton och var väldigt grundlig och jag tyckte han gav ett mycket seriöst intryck. Dock fick jag som väntat ytterligare rekommendationer att ta ställning till...

Jag sa från början vad jag tänkt mig: Över muskeln, inte så värst stora och med mer underpol än vad jag har idag samt "lagom" mellanrum mellan brösten. Just det här med mellanrummet menade han hade mest med ens egna förutsättningar att göra så länge man väljer rätt bredd. Sedan gav han mig två alternativ som han tyckte kunde passa mig.

Det ena var under muskel med någon så kallad dual plane-teknik vilket skulle vara att han lägger implantatet i en ficka under muskel och sedan gör en ficka till över muskeln där han ”omfördelar” den egna vävnaden och gör ett slags inre lyft för att undvika db och hängighet. Om jag nu uppfattade rätt…? Hur som helst så känns det inte aktuellt då jag faktiskt inte vill karva i bröstmuskeln alls.

Det andra alternativet är över muskel med Moderate Plus Profile, strukturerade, 300 CC (12 cm breda) i cohesive 2. Detta känns som ett alternativ för mig men han sa också att han trodde att utseendet kunde bli ”bolligt” då jag är så tunn över bröstkorgen och ett gränsfall för när han rekommenderar framförplacering. Men han sa att han gärna lägger framför om jag är ute efter den looken.

Där kommer väl det lilla problemet då! heart Jag vill ju verkligen inte ha ett bolligt onaturligt utseende och jag tror/trodde väl att jag skulle kunna slippa det med tanke på allt jag läst och sett bilder på gällande andra tunna tjejer med framförplacering som fått fina naturliga resultat. Vad tror ni??

Gällande profilen så trodde jag att han skulle föreslå High profile för att få ett lyft att brösten och bröstvårtorna men han trodde inte att jag skulle få mer lyft av att välja det utan snarare ett konstigare utseende på brösten. Han menade att underpolen blir större och bröstvårtan kommer upp beroende på hur kirurgen gör under operationen. Fattar ni vad han menar eller missuppfattade jag? Jag har ju lite underpol idag och jag undrar hur sjutton den skall bli större utan putet i implantaten? Menar han kanske att sänka fickorna eller något liknande som vi inte pratade om tro?

Jag skall återkomma till honom när jag tänkt över det här och kanske kan jag genomföra operationen redan i juni när mannen min har semester! Läskigt men häftigt! laugh

Snälla söta, ge mig gärna några synpunkter om ni har några! 

Annons
2010, June 3 - 22:30
zatar (not verified)
anonym's picture

Jag har inga råd att ge dig, men jag har ungefär samma funderingar som du. Jag vill inte ha bolliga bröst. Men jag är lite tveksam till anatomiska inplantat. Fick du känna på något anatomiskt inplantat? I så fall, var det stor skillnad på mjukheten?

Jag är liten och tunn och vill inte ha några bomber. Bara ett par tuttar som syns:)

2010, June 19 - 09:03
Emela
Emela's picture
Offline
Last seen: 2 years 2 months ago
Silver
Joined: 2010-06-07 16:34

Hej! Är nyfiken på hur du gjorde! Vad kom du fram till?

162 cm, 49 kg, två barn. Innan: 70AA Efter: 60E/F
Motiva Ergonomix Demi 320 cc, Gjorda den 17 juni 2019 av Patrik Höijer på Nordiska kliniken.

2010, June 19 - 10:26
ElviraC (not verified)
anonym's picture

Emela wrote:

Hej! Är nyfiken på hur du gjorde! Vad kom du fram till?

Jag gjorde min operation förra torsdagen hos Gewalli och jag la in 300 cc runda, texturerade i cohesiv II framför muskeln. Nu är jag ju mitt uppe i läkningen men jag tror att det kommer bli riktigt bra om det bara fortsätter läka och forma sig så som det gjort hittills. smiley Jag har kanske inte så extrema perfektionskrav som många andra har utan är fullt nöjd med att få mina tröttisar utfyllda och fylliga och det har redan uppnåtts. Har fått en fin underpol och de har redan börjat mjukna och blivit relativt följsamma. Finns några bilder på dem som nybakade här:

http://www.plastikoperationforum.se/forum/kropp/brostforstoring/foton-pa...(link is external)

Annons
2010, June 19 - 10:29
ElviraC (not verified)
anonym's picture

zatar wrote:

Jag har inga råd att ge dig, men jag har ungefär samma funderingar som du. Jag vill inte ha bolliga bröst. Men jag är lite tveksam till anatomiska inplantat. Fick du känna på något anatomiskt inplantat? I så fall, var det stor skillnad på mjukheten?

Jag är liten och tunn och vill inte ha några bomber. Bara ett par tuttar som syns:)

Oj, jag har missat din fråga - sorry! Jo, jag fick känna på anatomiska och jag tyckte nog inte att de kändes så vidare hårda i jämförelse med cohesiv II.

Annons
Annons
Annons