Annons
5 posts / 0 new
Last post
#1 2011, April 20 - 10:48
Sandraaa
Sandraaa's picture
Offline
Last seen: 11 years 6 months ago
Silver
Joined: 2011-03-12 16:22

Vem på Proforma ska jag välja???

Jag tänkte ringa idag och boka en tid för konsultation på Proforma idag men vet inte vilken kirurg jag ska välja..

 

Jag är ute efter så naturliga bröst som möjligt smiley

Och framför tror jag (om jag har rätt förutsättningar för det) eftersom det gör mindre ont, eller?

 

TIPS O RÅD TACK!!

 

27år
2 barn
Strl före op: 75B

Konsultation 18/3 hos Örjan Gribbe.
Operation 18/4 600cc hp helt bakom
Bokad tid för korr då min vänsta bröst ej åkt ner som det ska

Annons
2011, April 20 - 11:12
Ipomoea
Ipomoea's picture
Offline
Last seen: 5 years 2 weeks ago
Silver
Joined: 2011-02-10 17:01

Hej!

Jag har gjort mina bröst på proforma för två dagar sen, de ser inte precis naturliga ut nu, eller jo, det ser ut precis som när mjölken rann till när man ammade barn å mer naturligt än så blir det väl knappast ;) men det kanske inte är precis vad man är ute efter, fast det är ju långt till slutresultatet än.

Jag opades av Örjan Gribbe och tycker att han är toppen. annars vill jag också rekommendera Michael Olenius, han har gjort otroligt fina och naturliga bröst. Kika på t.ex Celinus eller Sara77. Michael var egentligen mitt första val men han är sjukskriven till i slutet av maj.

 

Lycka till!

2011, April 20 - 11:15
Sandraaa
Sandraaa's picture
Offline
Last seen: 11 years 6 months ago
Silver
Joined: 2011-03-12 16:22

okej, ja asså man vill ju inte se ut som när man man ammade smiley

ville du ha naturliga eller ville du ha mer fejk look?

 

Ska kolla in tjejerna du tipsa om för när jag googlar får man knappt upp några bilder...

 

Ha det gott!!

 

27år
2 barn
Strl före op: 75B

Konsultation 18/3 hos Örjan Gribbe.
Operation 18/4 600cc hp helt bakom
Bokad tid för korr då min vänsta bröst ej åkt ner som det ska

2011, April 20 - 11:45
amandawestman
amandawestman's picture
Offline
Last seen: 10 years 7 months ago
Silver
Joined: 2010-11-22 23:55

Jag ska göra mina bröst på Proforma och har varit på konsulation hos både Calle och Örjan. Jag bestämmde mig för Calle för att jag tycker han är lättare att prata med och är inte lika hård som Örjan. Sen har jag även hört att Calle är den som är lättast att övertala :)

Fick känslan av att Örjan inte gillar stora bröst utan föredrar att lägga in mindre och jag ska lägga in större. Men det beror ju på vad man är ute efter. Alla tre är säkert jätte duktiga men kände att jag vill ha en kirurg som jag kunde prata med om allt utan att vara så dömmande. En kompis till mig har gjort sina hos Michael och hon har lagt in 330cc över muskeln och dom var jättefina. Men de vill ju helst att man ska ha en bra anledning, varför man vill lägga framför. Hon är ju personling tränare och därför var det bättre för henne med framför placering. Jag har gjort två operationer tidigare och har bara haft bakom placering och trivs i det. Tycker inte att smärtan var så farlig, det gör inte ont men det är svårt att sträcka upp armarna och ta sig upp från sängen de första dagarna. Jag gick ut och shoppade redan efter tre dagar :) Alla upplever smärta olika, vissa har jätte ont medans vissa kan gå ut och festa redan efter en vecka. Om du känner dig osäker så boka in konsulation och både Calle & Örjan. Du betalar ju 500kr en gång sen får du ju gå på hur många konsulationer du vill om du känner att du behöver det. Sen kan det ju ta upp till ett år innan brösten börjar lägga sig till rätta. I början ser de jättestora och hårda ut men sen släpper det och dom blir mjukare och hänger ner sig och ser mer naturliga ut. Allt handlar ju om vad du väljer för storlek och profil. Kirurgen kommer ju fråga vad du är ute efter för bröst och då säger du att du vill ha dom så naturliga som möjligt. Lycka till :)

Kirurgcentrum 2008: 300cc Mellanprofil
Strandkliniken 2009: 480cc Ultra High Profil
Proforma Clinic 2011: Operation 16/5 har inte bestämt profil och storlek än, men funderar på 590cc Ultra High Profil eller 600-650cc High Profil!

Annons
2011, April 20 - 11:56
Sandraaa
Sandraaa's picture
Offline
Last seen: 11 years 6 months ago
Silver
Joined: 2011-03-12 16:22

Tack!

 

Hade tur och fick tid imorgon hos Örjan NERVÖS är bara förnamnet! smiley

27år
2 barn
Strl före op: 75B

Konsultation 18/3 hos Örjan Gribbe.
Operation 18/4 600cc hp helt bakom
Bokad tid för korr då min vänsta bröst ej åkt ner som det ska

Annons
Annons
Annons