#1
2011, July 5 - 20:57
Mina ärr efter 6 veckor
Här kommer lite nya bilder på mina ärr. Egentligen tog jag bilder föra veckan, så det är 5 veckor gammla ärr.
Jag är nöjd, de läker fint o gör inte ont alls. Det är bara bröstvårtor som gör ont, men det gjorde de redan innan lyftet. Jag har inte fått känseln tillbaka. Eller, känseln har jag, men det gör bara ont. Hoppas den kommer tillbaka.
—
Kvinna 37 år, mamma till en 4-årig pojke samt en 4-månaders gammal bebis. Gjorde en bröstförtsoring först på Citadellkliniken den 03 november 2010 o ankarlyft den 31 maj 2010 hos Ron van Raath.
Sedan gjorde en ny bröstlyft hos Johan Norqvist den 14 februari 2012.
Annons
Annons
Annons
Ärren ser jättefina ut juh..!
Så bra att jag själv skulle tänka mej lyft nu... Hmmmm..
Jättefina verkligen..!!
Hur funkar det annars förutom det onda? Styvnar bröstvårtan och krymper vårtgården samtidigt (om du förstår va jag menar)?
32år 168cm 62kg
Mått under bröst 72cm
Operation 10/8. KKAB Falköping. Ivan Letterfors.
Nagor Runda 390cc Framför muskeln.
japp de gör dem. ibland i otakt men oftast samtidigt! =) men de tog några veckor innan ja själv kunde se det. (nu är det 2 mån sen min op)
Jättefina bröst har du fått till slut. gjorde det mer ont vid lyftet elr förstoringen? Jag e riktigt nervös för att det ska göra ont när dom tar stygnen. berätta gärna om dina erfarenheter du har oxå opats av Ron och Citadell, och har haft samma problem som jag. Kram
Ärren läker verkligen skitbra, och det ser även brösten ut att göra! Riktigt roligt :-)
Tack tjejer:-)))))
Socret: jag förstår vad du menar, men de styvnar inte när de borde. Eller, mina vårtor reagerade inte på ngt alls efter bara förstoringen, de styvnade aldrig. Nu efter lyftet är de styvna hela tiden, men det är inte den känslan som när man rör vid dem.. Det är liksom som om de inte regerar hur de borde, när de borde.. Hoppas det kommer att bli normalt igen. SNART!!
Maggan: Var inte rädd alls. Det gjorde ont efter förstoringen, men efter lyftet vad det bara den första timmen som jag kände att det gör liiite ont, sen kunde jag gå hem direk! Hade inte alls ont, var bara somnig efter op. Det gör verkligen inte ont alls. Tom dagar efter op kände jag inte att det gjorde ont, bara när jag tryckte på de.
Att ta bort stygnet, det tar de bara lite runt bröstvårtan i under bröstet på 2 ställen. Det gör inte ont heller. Det kan du ju göra själv, men jag ville inte. Det är ju bättre att de gör det med sterila saxar. Det känner du ingeting av, tro mig!! Var bara förväntansful, men positivt!! Tro mig, jag har varit i samma situation, eller nästan samma... Jag tror att du kommer att få jättefint resultat du med, säg bara till Ron innan op (när han ritar på dig) att han skulle ta bort så mkt som möjligt av ditt äget vävnad! Jag tänkte säga det men glömmde till slut.. Nu ångrar jag detta, tror han kunde ha tagit mer, men men..
Jordgubbe och Sussi tack:-))
KRAM PÅ ER TJEJER!!
Kvinna 37 år, mamma till en 4-årig pojke samt en 4-månaders gammal bebis. Gjorde en bröstförtsoring först på Citadellkliniken den 03 november 2010 o ankarlyft den 31 maj 2010 hos Ron van Raath.
Sedan gjorde en ny bröstlyft hos Johan Norqvist den 14 februari 2012.