(Bild) Hur mycket CC kan jag ha? 280/300
Hur mycket CC kan jag ha innan det blir för stort?
Nu har jag äntligen fått gå min konsultation och har nu kommit till steget att välja storlek. Jag är ganska liten och nätt tjej som vill göra en naturlig bröstförstoring. Jag vill inte få för onaturligt stora bröst till min kropp (då jag tänkt att smyga med min operation ;-) )men jag vill ändå ha en klar förändring.
Ni får super gärna slänga dit en kommentar om en möjlig cc storlek till mig. Vad ni hade tyckt, allt är välkommet i denna djungel.
På konsultationen provade jag Perthese 280 Hög och Perthese 300 Hög.
300 kändes väldigt stort och utmärkande. Men man vill ju inte göra det misstaget som många gör att välja för litet när man ändå gör det här kalaset!
Vilken storlek tror ni gynnar mig mest, 280 eller 300? Det kanske inte är så stor skillnad?
Bröstförstoring
19 år, 47 kilo, 161 cm lång.
Hade innan op: Liten 70 B- kupa
Har efter op: Inte helt hundra, 70D? Skall besöka en riktig Bh affär snart...:-)
Konsulation 11/9 Jan B Wieslander, Plastikirurgiska Institutet Malmlö
Operation 28/9 Jan
Jag skulle ta 300, som du själv sa är det nog inte så stor skillnad på 280 och 300. Min kirurg sa att det skulle kännas lite för stort när man provar, då blir det bra. Jag tyckte 375 känndes bäst så då bestämmde vi oss för 400cc. Är också väldigt nätt och vill ha lite större än naturligt så 300 blir nog perfekt för dig!
Ålder: 18 år, Längd: 172cm, Vikt: ca: 52kg Cm under bysten: 65
Har gjort: Bröstförstoring
Utgångsläge: Använde 70B i bombshell.
Har lagt in mentors runda, HP, 400cc, delvis bakom muskeln
Konsultation: 27 augusti 2012 proforma, Örjan
OP: 30 oktober
Som sagt är det nästan ingen skillnad, bara 20 cc och det är inte märkbart. Så därför råder jag dig att helt och hållet gå på magkänslan och inte tänka att du tar det "större" eller "mindre" utan ta det som kändes mest rätt! Även om du skulle ångra dig och önska att du tagit det andra implantatet så skulle ju det andra implantatet varken göra bu eller bä. Du skulle inte se nån skillnad. Så om det kändes bäst med 280 och 300 kändes för stort - gå på 280. Om skillnaden däremot hade varit mellan säg 300 och 450 och två olika profiler så hade du nog behövt överväga lite mer ;)
Opererad 2012-09-06 på Proforma Stockholm. 275 cc, mentor mellanprofil. Inga komplikationer. 29 år, 2 barn. 165 cm, 51 kg.
Bröstförstoring
19 år, 47 kilo, 161 cm lång.
Hade innan op: Liten 70 B- kupa
Har efter op: Inte helt hundra, 70D? Skall besöka en riktig Bh affär snart...:-)
Konsulation 11/9 Jan B Wieslander, Plastikirurgiska Institutet Malmlö
Operation 28/9 Jan