#1
2015, October 30 - 11:56
Går det att lita på ristestet? BILDER
Kan inte bestämma mig om jag ska ta 340cc mellanprofilm eller 400cc högprofil (motiva ergonomix) och har därför gjort ristestet! Men hur mycket kan man lita på det? Blir det ungefär lika mycket som med implantatet?
Sen har jag läst att en del skriver att 20-50cc försvinner vid bakomplacering som jag ska göra, stämmer detta? Sen läser man också att man alltid ska välja de större ifall man skulle ångra sig. Men jag är även rädd för att jag ska tycker de är för stora, vill att de ska se naturligt ut med skidbacke :)
De två första bilderna är med 4 dl och de nedersta med 3,4 dl.
—
1 barn, 25 år, 160 cm, 54 kg
Strl före op: 75A
Strl efter op: 75E
Konsultation 19/10 Helena Svensdottir, citadellkliniken
Op 3/12 Helena Sveinsdottir, Citadellkliniken
Motiva ergonomix full 400cc bakom bröstmuskeln
Annons
Annons
Annons
Jag har inte några färdigläkta bröst nu utan jag opererades i onsdags kväll. De är megastora nu när de är svullna iaf. Mycker större än ristestet. En del säger ju att de blir mindre efter svullnaden gått ner o en del säger att de blir större när bröstmuskeln släpper.
2 barn, 27år,165cm,53kg
stl före op:75a
stl efter: 75F vanliga stl. 70G i Change tabell.
Konsultation på clinic strömstad hos dr. Bo Cederqvist.
Opererades 28/10. Hp 500cc mentor
Hm, jag har motiva ergonomix och är supernöjd men kan absolut inte påstå att det blir skidbackebröst, kanske bara gäller mig dock:)
Angående ristestet så tyckte jag inte alls det blev som ristestet visade för mig
22 år, 166 cm, 57 kg
Strl före op:65c
Strl efter op: vet ej ännu
Konsultation 19/8 Charles Randquist, Victoriakliniken
Op 1/10 Charles Randquist
380 cc framför bröstmuskeln
1 barn, 32år, 166 cm, 59kg
strl före op: 80c/d
strl efter op läknings bh: 70G
Bh storlek 70J
Konsultation 1/6-15 hos Helena Sveinsdottir
Ska göra bukplastik samt bröstförstoring.
Jag tycker de blev större :) när jag gjorde ristestet syntes det inte alls på mig haha:) men är supernöjd!
22 år, 166 cm, 57 kg
Strl före op:65c
Strl efter op: vet ej ännu
Konsultation 19/8 Charles Randquist, Victoriakliniken
Op 1/10 Charles Randquist
380 cc framför bröstmuskeln