Smal överkropp, anatomiska eller runda proteser?
Så svårt detta blev. Kom till konsultation med en tanke, 500cc runda hög profil.
Kom dit, jag var för smal i överkroppen för att ens kunna få någorlunda resultat på simuleringen. Inget bröst kvar sen två barn och är helt platt med lite häng.
Kirurgen sa att han tyckte de skulle vara fint med ca 350cc på mig, bakom muskeln. Hab sa satt han han kunde lägga in upp till 500cc och att då måste jag kompromissa med resultatet och kanske få ett mer bollutseende uppe. Jag har ingen vävnad alls som kan skydda så han sa att alternativ var anatomiska proteser för att göra övergången upptill mindre markant..
Vi bestämde väl tillslut för 500cc hög profil, runda
Men jag kunde ändra mig.. Nu börjar jag tänka på om jag borde ha anatomiska istället för att få ett så bra resultat som mäjligt.. Kanske borde jag lyssna mer på honom?
Han sa ju att med min kropp så kunde jag utan tvekan bära upp 500cc, bara det att de blev problematiskt att gömma kanten på implantaten och stt jag blev mer utsatt för rippling..
Jag vill ju såå gärna ha mycket fyll upptill på brösten och av alla bröst jag sett och gillat har inte tt enda varit droppformat. Vill ju inte bli besviken heller, då jagarna inte vill ha ett jääätttenaturligt resultat önskar mig liksom fylliga fasta bröst.
Någon som har förslag, borde jag bara lit blint på kirurgen lr?
Han rekommenderade ju mig men sa ingenting när jag frågade om jag kunde få det jag ville ha istället.
Blevså svårt hehe
Plus det så sa han att ärren kunde bli fula när man hade lite hud och lade in stora implantat samtidigt som man lyfte, för att det blev ännu mindre hud som liksom kunde sträcka ärren och göra dem större. Erfarenheter någon?
23 år, 2 barn, 172 cm, 56 kg
strl före op: 65a-b
Önskad storlek: D-DD
Konsultation: 4/2 Tores Nobel, 6/2 avivahelse
Operation: 13/2 avivahelse Dr Halfdan Vier Simensen
Bröstlyft och förstoring med snitt runt bröstvårtorna och ner mot bröstvecket
Lad
Jag var fast besluten om att jag ville ha anatomiska implantat eftersom jag inte vill ha bröst som ser ut som bollar, men kände ändå inför konsultationen med kirurgen att jag var öppen för hans åsikter eftersom han med sin erfarenhet och sitt kunnande är proffs. Att han sedan rekommenderade anatomiska gjorde ju förstås det hela väldigt lätt för mig. Däremot behövde jag en stunds fundering över hans rekommendation om 255 cc eftersom jag hade tänkt mig max 225 cc. Men efter att ha sett resultatet efter 3D-simuleringen + gjort ristest hemma i lugn och ro kände jag att jag ville följa hans rekommendation.
Borde du lita blint på kirurgen? Svår fråga, men för egen del betydde hans rekommendation mycket för min del. Men om du känner att hans råd går stick i stäv med vad du är ute efter kanske det går att kompromissa, alltså fundera mellan att lägga in runda 350 cc eller anatomiska 500 cc.
Född -71, 1 barn, 171 cm, 59 kg
Storlek före op: Nästan bara bröstvårtor
Storlek efter op: 65D
Implantat: Anatomiska, Allergan 410 MF 255 g
Konsultation 25 oktober 2013, sköterska Petra Isacsson, Akademikliniken Stockholm
Konsultation 22 november 2013, kirurg Paolo Montemurro, Akademikliniken Stockholm
Operation 13 januari 2014, kirurg Paolo Montemurro, Akademikliniken Stockholm