Annons
6 posts / 0 new
Last post
#1 2012, November 27 - 09:29
silversara
silversara's picture
Offline
Last seen: 11 years 9 months ago
Silver
Joined: 2012-11-23 21:41

Ni som har haft både anatomiska och runda implantat...

Hej ( igen )
Hmm skapar inlägg på löpande band nu, men har sååå många frågor inför min första bröstförstoring.
Ni som har opat er flera gånger och kanske bytt imlantat från anatomiska till runda el tvärtom, vilka implantat lyfter brösten mest och hur stor är skillnaden. Enligt kirurgen lyfter anatomiska mest.
Efter att ha kikat i bronsgalleriet 1000ggr så måste jag säga att jag fastnar mest för de runda inläggen men blir så osäker då jag tycker det verkar som kirurgen förespråkar anatominska enligt följande, de lyfter mer, nya teknologin, längre hållbarhet mm. Sen
måste säga att bilderna från simuleringen inte säger så mkt om skillnaden dessutom tycker jag det är jättesvårt att föreställa sig det färdiga resultatet. Jag tycker simuleringen ser förjävlig ut ; ) Tycker det ser ut som om avståndet mellan brösten är jättestort på bilderna, som om brösten pekar åt ett varsitt håll åt sidan ha-ha.
Någon mer som tyckte det var svårt att se det färdiga resultatet på simuleringen men som blev supernöjd i efterhand...kanske borde skapa en egen tråd om det ämnet ha-ha.
Men som sagt ni som provat båda implantaten vilket var ni mest nöjd med och varför.
 

4 barn, 38 år 155cm/51kg (vill gå ner nåt mer kg, men känns mer rätt att säga att jag vill förlora mer kroppsfett då jag tränar mkt, muskler väger som sagt mer än fett ;)
strl före op 75B ( tror jag )
strl efter op: Vet ej
konsulation 10/ 11, Laser & E

Annons
2012, November 27 - 13:38
Sunshineinhart74
Sunshineinhart74's picture
Offline
Last seen: 12 years 1 month ago
Silver
Joined: 2012-09-28 13:27
Hej!
 
Jag har inte prövat vare sig runda eller anatomiska men har hela tiden varit inne på anatomiska. På min första konsultation så rekommenderade kirurgen anatomiska eftersom jag tryckte på att jag ville ha så naturliga som möjligt. Men på min andra konsultation så rekommenderade kirurgen runda av precis motsatt anledning som du nämner, dvs att de anatomiska inte kommer att lyfta brösten utan snarare öka  "skidbacken". Om jag ville ha lite mer lyft i brösten skulle jag defintivt inte ta anatomiska utan ta runda, anatomiska kommer bara att öka  hänget (enligt kirurg 2). De runda, å andra sidan, blir ju av tyngdlagen lite anatomiska men behåller ändå "lyftet" upptill, enligt honom.
 
Det är så svårt så man blir tokig men jag tror nog att det finns en poäng i att runda faktiskt lyfter mer upptill. Jag har inte själv bestämt mig så jag är också nyfiken på svar här :-).
Lycka till!

3 barn, 38 år, 166 cm, 64 kg
Storlek före op: 75/80 B (urammad)
Storlek efter op: Förhoppningsvis fyllig C/D
Konsultation: Proforma
Även intresserad av Citadellkliniken och Victoriakliniken

2012, November 27 - 21:24
silversara
silversara's picture
Offline
Last seen: 11 years 9 months ago
Silver
Joined: 2012-11-23 21:41
Hmm, ja inte blev man klokare av "dina" kirurgers råd, ha-ha. Snacka om skilda åsikter...
Jag har trots allt varit ganska inställd på att välja anatomiska, men de sista dagarna har jag tänkt mer och mer på runda.
Som tur är har jag en inbokad teletid med kirurgen den 22/12 och har försökt att skriva ner frågorna jag undrar över, så förhoppningsvis kan det samatalet hjälpa mig att ta det rätta beslutet.
Jag har även rådfrågat några vänner som har gjort bröstförstoring varav en har haft anatomiska men har runda nu.
Alla ger mig dock rådet RUNDA!! Utan någon som helst tvekan!!
Dock så har en bekant anatomiska och hennes bröst är helt i stil med sådana som jag vill ha, men vem säger att jag har förutsättningen att få lika shyssta rattar???
Jag har goglat på hr många före och efterbilder som helst och märker att varje gång jag ser ett par bröst i min smak så står det "runda".
Tänkte faktiskt ladda ner bilder på bröst som motsvarar mina förväntningar och maila till kirurgen för att se vad han rekommenderar då.
Jag önskar dig oxå lycka till i tuttdjungeln!! har du bokat tid för op än??
Hej svejs

4 barn, 38 år 155cm/51kg (vill gå ner nåt mer kg, men känns mer rätt att säga att jag vill förlora mer kroppsfett då jag tränar mkt, muskler väger som sagt mer än fett ;)
strl före op 75B ( tror jag )
strl efter op: Vet ej
konsulation 10/ 11, Laser & E

2012, November 27 - 23:09
Marremyra
Marremyra's picture
Offline
Last seen: 10 years 7 months ago
Silver
Joined: 2012-11-19 09:32

Jag var också först inne på anatomiska, men jag har ändrat mig och kommer lägga in runda. Mina bröst så längre ut i simuleringsbilden med droppformade implantat. Dessutom blev kanten på implantaten väldigt markant då jag knappt har någon bröstvävnad upptill. Runda är snyggare tycker jag :-)

34 år, 3 barn, Längd: 170 cm, Vikt: 66 kg
Före: 75 A
Efter: 70 I (Change)
Konsultation 1: 13 nov, Akademikliniken
Konsultation 2: 23 nov, Akademikliniken
Operation: 6 december, Akademikliniken Riikka Veltheim
Allergan, runda, 495 cc, bakom

Annons
2012, November 28 - 19:40
Allie
Allie's picture
Offline
Last seen: 10 years 2 months ago
Silver
Joined: 2012-08-08 22:05

Min kirurg rekommenderade anatomiska till mig.

Jag har idag ca b-c med lite häng, dvs absolut ingen utfyllnad upptill. Jag sa till läkaren att jag vill ha mer volym och fylla ut brösten. Han rekommenderade anatomiska och vi har bestämt 420cc allergin mellan höjd med full projektion, bakom muskeln.

Min man frågade om inte runda vore bättre för att fylla upp upptill och läkaren sa, har jag för mig, att dom anatomiska kommer att fylla ut mitt häng så att det blir underpool och sedan skjuta upp den vävnaden jag har upptill och fylla ut bröstet. Men som sagt då har jag en del vävnad själv.

28 år,
167 cm/66 kg,
0 barn
Hade innan 70/E pga bröstbredd, men volym C
Efter: vet ej ännu
Op 20121217 Ulf Samuelson akademikliniken Sthlm
Lagt in: Allergan anatomiska medelhög, hög profil, 13,5 bredd, 420 cc, bakom

2012, November 28 - 21:11
silversara
silversara's picture
Offline
Last seen: 11 years 9 months ago
Silver
Joined: 2012-11-23 21:41
Oj, oj, för tillfället går tankarna mkt på runda, men sen blir jag osäker igen och tänker anatomiska, ha-ha.
Inte lätt det här, blir trött på mig själv utav allt velande ; )
 

4 barn, 38 år 155cm/51kg (vill gå ner nåt mer kg, men känns mer rätt att säga att jag vill förlora mer kroppsfett då jag tränar mkt, muskler väger som sagt mer än fett ;)
strl före op 75B ( tror jag )
strl efter op: Vet ej
konsulation 10/ 11, Laser & E

Annons
Annons
Annons